statystyki

Zmiany w czasie pracy maszynistów. Na torach będzie bezpieczniej?

autor: Łukasz Guza03.02.2020, 16:00
maszynista w pociągu

Z kontroli PIP wynika, że zdarza się, iż maszynista pracuje nawet 22,5 godziny na dobęźródło: ShutterStock

Czas pracy maszynisty zatrudnionego w różnych podmiotach będzie sumowany. Ma być do niego wliczany także m.in. dojazd do pojazdu kolejowego, jeżeli objęcie go następuje poza stacją macierzystą. Takie rozwiązania mają znaleźć się w projekcie ustawy o czasie pracy maszynistów, za który odpowiada Ministerstwo Infrastruktury. W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów zaplanowano jego przyjęcie w II kw. 2020 r.

Celem nowych regulacji jest szczególne unormowanie specyficznych warunków wykonywania pracy przez maszynistów (na wzór ustawy o czasie pracy kierowców), co wpłynie na większe bezpieczeństwo zarówno samych zatrudnionych, jak i pasażerów transportu kolejowego.

– Ogólne przepisy kodeksu pracy są niewystarczające. Ze względu na specyfikę zawodu, m.in. konieczność przemieszczania się do pojazdów kolejowych, maszyniści w praktyce mogą być w pracy przez cały dzień. A za czas pracy liczy się tylko prowadzenie pociągu – tłumaczy Leszek Miętek, prezydent Prezydium Rady Krajowej Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce (ZZMK).

Podkreśla, że problem ten zazwyczaj nie dotyczy dużych spółek (z grupy PKP), bo one najczęściej są objęte układami zbiorowymi.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • Kolejarz(2020-02-04 13:46) Zgłoś naruszenie 162

    Brawo mam.nadzieje ze w końcu ktoś informuje prace maszynistow

    Odpowiedz
  • Maszynista(2020-02-05 10:16) Zgłoś naruszenie 160

    A gdzie określony zakres temperatur w jakich maszynista może pracować? W letnie upały temperatura w kabinie lokomotywy sięga do 50C!

    Odpowiedz
  • Mechanik(2020-02-04 18:53) Zgłoś naruszenie 165

    Takie przekręty to tylko u prywaciarzy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Trkacyjniak(2020-02-05 09:47) Zgłoś naruszenie 141

    Widzę sama fala hejty ale np u prywaciarza nie liczą się że człowiek dojeżdża do pracy 12h pociągiem potem 12h pracy wraca na hotel 3h i znów na kolejny dzień hotel 3h pracy 12h i powrót do domu kolejne 12h. Wreszcie się ktoś za to weźmie! Brawo A większość wypowiadających się nie zna sytuacji maszynistów i ich trybu pracy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Orzechowski(2020-02-05 09:26) Zgłoś naruszenie 130

    O 3 pobudka, od 4 podróż na punkt, o 5 rano taryfa na podmianke, od 7 do 19 praca non stop bez przerw, do 21 taryfa do domu, o 22 w domu. A następnego dnia to samo. Gdzie wypoczynek?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ted(2020-02-05 15:55) Zgłoś naruszenie 100

    Ja powie kto nie wie jak wygląda ta praca i jaka to odpowiedzialność poprstu niech nie pisze bzdur. Ja osobiście uważam że to bardzo dobry pomysł! Skończy się wyzysk.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dzinn(2020-02-04 15:00) Zgłoś naruszenie 722

    To może wszystkim pracownikom zacznijmy doliczać czas dojazdu do pracy jako pracę? Nikt tu nie pisze o tym, że panów maszynistów najczęściej do pracy dowożą służbowe auta i jest to czas dodatkowo płatny (różnego rodzaju dodatki). W końcu każdy pracownik się "męczy" dojeżdżając...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Były kolejaz(2020-02-04 23:17) Zgłoś naruszenie 615

    Zawsze można zmienić zawod

    Odpowiedz
  • XxX(2020-02-05 13:46) Zgłoś naruszenie 60

    W końcu zacznie się normalizacja czasu pracy.a nie je....anie w samochodzie przez pół Polski jak nie dalej.pozniej 12godz na lok i jak dobrze pójdzie to zostaje godzina dojazdu po pracy. W sumie z dojazdami wychodzi ok 18-20 godzin A zapłacone za 12.

    Odpowiedz
  • Mechanic(2020-02-07 02:27) Zgłoś naruszenie 30

    Powinno być jak jest ale dojazd do i z pracy powinien być dodatkowo płatny.. Załóżmy 1zl z kilometra.. I już pracodawca będzie kombinował żeby albo zaczynać albo kończyć w pobliżu domu..

    Odpowiedz
  • A Lekarze lub służby(2020-02-03 20:58) Zgłoś naruszenie 322

    lekarz może pracować non-stop aż padnie....kierowca Funkcjonariusz ze służb może jechać i 24 h

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Vghhjj(2020-02-04 15:32) Zgłoś naruszenie 311

    No to maszynista będzie jechał w aucie 8 godzin żeby dojechać na lokomotywe reszta na lokomotywie i czasu zabraknie na powrót do domu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Yetti(2020-02-04 20:23) Zgłoś naruszenie 210

    Może tak zacznijmy wszystkim doliczać czas pracy z dojazdem kierowca autobusu czy Tira wsadza kartę od momentu wejścia do kabiny

    Odpowiedz
  • st. msta emeryt.(2020-02-25 15:06) Zgłoś naruszenie 10

    Tu nie chodzi o to czy płacą czy nie, tylko o zmęczenie dojazdem do pracy. Zawsze było tak, że czas jazdy pasażerem się liczył nie tylko tam, ale i z powrotem. Także wtedy, gdy drużynę stanowiło dwóch ludzi. Dziś niepojętym byłoby dodanie maszyniście pomocnika i wzajemne podawanie sobie sygnałów, lub doliczenie dojazdu, bo to strata pieniędzy. A w pojedynkę w kabinie śpi się od buczka do buczka CA. Potem utk stwierdza mały poziom koncentracji, gdy mimo zabezpieczeń rośnie ilość przewalonych czerwonych. Może by tak kamerki do kabiny z widokiem rzęs maszynisty? Zielonej drogi...

    Odpowiedz
  • Maszynista(2020-03-22 13:22) Zgłoś naruszenie 10

    O 2ej w nocy podmiana w Toruniu,maszynista z legnicy.zabiera go kierowca o 22ej i jedzie do Torunia na 2 om w nocy.karte zakłada od 2-14ej.w olsztynie.ido domu 6 godzin.razem5+12+6=23.godziny.jeszcze do domu nie dojedzie już telefon 6godzin spania i w Polskę.ale karta się zgadza.odpoczynek w samochodzie jest ok.

    Odpowiedz
  • Ja(2020-03-22 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    5 godzin dojazdu za fri

    Odpowiedz