statystyki

Powyborcza niepewność w urzędach. Dyrektorzy stracą pracę?

autor: Artur Radwan30.10.2019, 08:21; Aktualizacja: 30.10.2019, 09:22
Politycy związani z opozycją nie ukrywają, że będą czystki wśród urzędników Kancelarii Senatu.

Politycy związani z opozycją nie ukrywają, że będą czystki wśród urzędników Kancelarii Senatu.źródło: ShutterStock

Jak tylko opozycja przejmie Senat, zamierza przyjrzeć się pracownikom, którzy byli tam zatrudniani przez ostatnie cztery lata. Pracę mogą stracić też dyrektorzy w urzędach wojewódzkich

Każde wybory – zarówno samorządowe, jak i parlamentarne, a nawet prezydenckie – wiążą się z pewnymi obawami dla urzędników. Te ostatnie do Sejmu wygrała dotychczasowa władza, ale już Izba Wyższa zostanie najprawdopodobniej przejęta przez opozycję. A to oznacza, że w Kancelarii Senatu dojdzie do zwolnień osób, które w niejasnych okolicznościach trafiały tam w ciągu ostatnich czterech lat.

– Kancelaria to nie służba cywilna, a pojawiło się tam nawet stanowisko dyrektora generalnego, które najprawdopodobniej będzie zlikwidowane – mówi senacki legislator. – Do naszego urzędu można zatrudniać pracowników praktycznie z ulicy, bo ustawa o pracownikach państwowych formalnie nie przewiduje oficjalnego naboru – dodaje.

Jego zdaniem nie jest wykluczone, że Ewa Polkowska, była szefowa Kancelarii Senatu i odwołana niedawno wiceprezes NIK, może wrócić do pracy.

Politycy związani z opozycją nie ukrywają, że będą czystki wśród urzędników Kancelarii Senatu. Zmiany formalne zaczną się prawdopodobnie od nowelizacji statutu. W pierwszej kolejności jednak pracę stracić mogą osoby zatrudnione w gabinecie marszałka, w charakterze doradców. Przy okazji zmian statutowych pojawił się też pomysł, aby w strukturach senackiej kancelarii utworzyć Biuro Interwencji Społecznych (na wzór tego z 1989 r.).

– Najpierw musimy wygrać główne głosowania w Senacie, a później zabierzemy się za porządki – mówi Mariusz Witczak, poseł PO i były członek służby cywilnej.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane