statystyki

Powyborcza niepewność w urzędach. Dyrektorzy stracą pracę?

autor: Artur Radwan30.10.2019, 08:21; Aktualizacja: 30.10.2019, 09:22
Politycy związani z opozycją nie ukrywają, że będą czystki wśród urzędników Kancelarii Senatu.

Politycy związani z opozycją nie ukrywają, że będą czystki wśród urzędników Kancelarii Senatu.źródło: ShutterStock

Jak tylko opozycja przejmie Senat, zamierza przyjrzeć się pracownikom, którzy byli tam zatrudniani przez ostatnie cztery lata. Pracę mogą stracić też dyrektorzy w urzędach wojewódzkich

Każde wybory – zarówno samorządowe, jak i parlamentarne, a nawet prezydenckie – wiążą się z pewnymi obawami dla urzędników. Te ostatnie do Sejmu wygrała dotychczasowa władza, ale już Izba Wyższa zostanie najprawdopodobniej przejęta przez opozycję. A to oznacza, że w Kancelarii Senatu dojdzie do zwolnień osób, które w niejasnych okolicznościach trafiały tam w ciągu ostatnich czterech lat.

– Kancelaria to nie służba cywilna, a pojawiło się tam nawet stanowisko dyrektora generalnego, które najprawdopodobniej będzie zlikwidowane – mówi senacki legislator. – Do naszego urzędu można zatrudniać pracowników praktycznie z ulicy, bo ustawa o pracownikach państwowych formalnie nie przewiduje oficjalnego naboru – dodaje.

Jego zdaniem nie jest wykluczone, że Ewa Polkowska, była szefowa Kancelarii Senatu i odwołana niedawno wiceprezes NIK, może wrócić do pracy.

Politycy związani z opozycją nie ukrywają, że będą czystki wśród urzędników Kancelarii Senatu. Zmiany formalne zaczną się prawdopodobnie od nowelizacji statutu. W pierwszej kolejności jednak pracę stracić mogą osoby zatrudnione w gabinecie marszałka, w charakterze doradców. Przy okazji zmian statutowych pojawił się też pomysł, aby w strukturach senackiej kancelarii utworzyć Biuro Interwencji Społecznych (na wzór tego z 1989 r.).

– Najpierw musimy wygrać główne głosowania w Senacie, a później zabierzemy się za porządki – mówi Mariusz Witczak, poseł PO i były członek służby cywilnej.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane