statystyki

Nawet 1800 zł ekstra. Tuż przed wyborami urzędnicy otrzymali podwyżki

autor: Artur Radwan16.10.2019, 09:16; Aktualizacja: 16.10.2019, 09:26
117,8 tys. osób jest w korpusie służby cywilnej

117,8 tys. osób jest w korpusie służby cywilnejźródło: ShutterStock

Tuż przed wyborami parlamentarnymi każdy pracownik zatrudniony w urzędach wojewódzkich otrzymał 500 zł podwyżki z wyrównaniem od lipca 2019 r. Urzędnik z co najmniej 20-letnim doświadczeniem za trzy miesiące otrzymał ekstra 1800 zł.

Od ponad roku lubelski urząd wojewódzki walczy o podwyżki dla pracowników. W tym celu wszedł nawet w spór zbiorowy z dyrektorem generalnym tej instytucji. Żądania, które zostały też poparte przez inne instytucje, to 1000 zł netto z wyrównaniem od stycznia 2019 r. Wszystko rozpoczęło się od pism do premiera, zakończyło założeniem żółtych kamizelek i wstążek. Z ostatniego sprawozdania szefa służby cywilnej wynika, że pensje zasadnicze w lubelskim urzędzie wojewódzkim były na poziomie 2,8 tys. zł (podobnie jest też np. w świętokrzyskim). W większości urzędów płaca zasadnicza była na poziomie nieco wyższym niż 3 tys. zł brutto.

Problemy finansowe i kadrowe sygnalizowali też wojewodowie w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji. Dzięki temu, na podstawie porozumienia rządu z Solidarnością i przesunięcia środków w ramach budżetu, znalazły się pieniądze na podwyżki dla kilkunastu tysięcy pracowników zatrudnionych w terenie. Rozmowy ze związkowcami koordynował Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Wytyczne resortu zalecały dyrektorom generalnym, aby wszystkim podwyższyć pensje o 500 zł plus dodatek za wysługę. Środki, jak przekonuje resort, zostały wygospodarowane w ramach budżetu ministerstwa.

– Wywalczyliśmy, aby każdy pracownik otrzymał o 500 zł wyższą płacę zasadniczą. Urzędnicy poczuli się docenieni. Mamy nadzieję, że te podwyżki w jakimś stopniu zatrzymają fale odchodzących specjalistów – mówi Robert Barabasz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w łódzkim urzędzie wojewódzkim.

– Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem jest przyznanie wszystkim 500 zł, począwszy od sprzątaczki, a kończąc na dyrektorze – mówi Robert Barabasz.

Według niego jeśli w przyszłym roku nie uda się wywalczyć kolejnych 500 zł, to rząd poza 6 proc. podwyżki kwoty bazowej musi zapewnić też środki na pokrycie prognozowanej inflacji.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • T2250(2019-10-16 19:30) Zgłoś naruszenie 311

    Podobno wszyscy są równi. To co z reszta służby cywilnej????????????? Zapaść trwa.....

    Odpowiedz
  • koper (2019-10-16 11:37) Zgłoś naruszenie 251

    Solidarność niech się nie wypowiada. Wielcy wojownicy, a o całej rzeszy urzędników z niezespolonej zapomnieli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Suwer(2019-10-16 12:54) Zgłoś naruszenie 143

    Nie czekajcie, następna podwyżka za 4 lata

    Odpowiedz
  • pracuś(2019-10-16 15:29) Zgłoś naruszenie 133

    Nie zauważyliśmy żadnego przelewu a pracujemy w administracji terenowej.

    Odpowiedz
  • JołkiPołki(2019-10-17 16:54) Zgłoś naruszenie 130

    A cała niezespolona i zespolona poza urzędami wojewódzkimi leży i kwiczy. To po cholerę kwota bazowa skoro wybrańcom się podnosi mnożniki? A później wielkie wyliczenie, że wzrost kwoty bazowej o 100 zł brutto to mld-y strat dla budżetu. Zresztą korpus służby cywilnej ma zakaz posiadania poglądów politycznych, więc raczej nie dał się przekupić :)

    Odpowiedz
  • As(2019-10-18 09:24) Zgłoś naruszenie 55

    Platforma mrozila pensje i przegrala PIS nie mrozi i wygrywa, proste?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niezrzeszony(2019-10-18 11:43) Zgłoś naruszenie 50

    Czyli co w Urzędach Wojewódzkich dostają bo to strefa rządu PIS a pozostali nic ??

    Odpowiedz
  • as(2019-10-18 15:47) Zgłoś naruszenie 51

    Niech sobie wsadzą w nos swoje podwyżki!

    Odpowiedz
  • nerwus(2019-10-17 11:19) Zgłoś naruszenie 32

    Podwyżki nie dostali także pracownicy wojewódzkich urzędów ochrony zabytków. Jak nam powiedziano dostaliśmy wcześniej. To fakt, ale po pierwsze nie po 500 zł a po jakieś 150, oczywiście brutto. Po drugie, w wuozach, jak i reszcie zespolonej, może poza nadzorem budowlanym, wynagrodzeniach sąd dużo niższe niż w pozostałych urzędach państwowych. Pracownik służby cywilnej w zespolonej zarabia często ok. 1000 złotych mniej niż jego odpowiednik w urzędzie wojewódzkim, przy czym pamiętajmy że administracja zespolona to urzędy specjalistyczne, i zatrudniani w nich pracownicy muszą często posiadać kwalifikacje czy spełniać wymagania wyższe niz np. pracownicy urzędów wojewódzkich. a tak na koniec, koleżanka zatrudniała ostatnio w jednym z wojewódzkich osobę na stanowisko obsługi sekretariatu. ciężka niewdzięczna robota, telefony, klienci, wysyłka poczty itd. Jedyne co była w stanie zaoferować to wynagrodzenie minimalne. Cud, że kogoś udało się przyjąć.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MaKj(2019-10-16 19:03) Zgłoś naruszenie 30

    W WINB w Katowicach nie wypłacono za lipiec, dopiero od sierpnia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Urzędnik (2019-10-18 09:38) Zgłoś naruszenie 20

    Pracownicy Wojewodzkich Inspektoratow Farmaceutycznych otrzymali... 0 zl. Służba cywilna dzieli na lepszych i gorszych.

    Odpowiedz
  • Ex(2019-10-17 10:38) Zgłoś naruszenie 10

    chodzi o kwoty brutto?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • no(2019-10-23 08:12) Zgłoś naruszenie 11

    Gdyby nie siła przyzwyczajenia urzędników, którzy podjęli tą pracę jeszcze w czasach mega-bezrobocia, to obecnie nie byłoby szans skompletować obsady stanowisk ludźmi z takim wykształceniem. Ale obsada się kruszy. Częsc na emerytury, część odchodzi po prostu. A jaki młody inżynier czy prawnik przyjdzie teraz pracować do urzędu?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oszukany nauczyciel(2019-10-22 05:30) Zgłoś naruszenie 03

    i nikt ich nie ocenia i nie stawia wymogow i jeszcze moga byc glownie tylko po LO

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Obywatel.(2019-10-22 09:43) Zgłoś naruszenie 02

    Bez pracy niema kołaczy . I za pieniądze ksiądz się modli ,za pieniądze lud się podli 8 milionów głosowało na tych z pis-u ,a teraz czeka nas dyktatura ,ja za Gomułki . Trzy razy tak ,to było w 1946 roku ,gdy do władzy doszli funkcjonariusze PPR-u ,a później PZPR-u.

    Odpowiedz
  • MARCIN (2020-04-25 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    ZOBACZYMY CO BEDZIE JAK PISU BRAKNIE U WLADZY BIEDA Z NEDZA

    Odpowiedz