statystyki

Nawet 1800 zł ekstra. Tuż przed wyborami urzędnicy otrzymali podwyżki

autor: Artur Radwan16.10.2019, 09:16; Aktualizacja: 16.10.2019, 09:26
117,8 tys. osób jest w korpusie służby cywilnej

117,8 tys. osób jest w korpusie służby cywilnejźródło: ShutterStock

Tuż przed wyborami parlamentarnymi każdy pracownik zatrudniony w urzędach wojewódzkich otrzymał 500 zł podwyżki z wyrównaniem od lipca 2019 r. Urzędnik z co najmniej 20-letnim doświadczeniem za trzy miesiące otrzymał ekstra 1800 zł.

Od ponad roku lubelski urząd wojewódzki walczy o podwyżki dla pracowników. W tym celu wszedł nawet w spór zbiorowy z dyrektorem generalnym tej instytucji. Żądania, które zostały też poparte przez inne instytucje, to 1000 zł netto z wyrównaniem od stycznia 2019 r. Wszystko rozpoczęło się od pism do premiera, zakończyło założeniem żółtych kamizelek i wstążek. Z ostatniego sprawozdania szefa służby cywilnej wynika, że pensje zasadnicze w lubelskim urzędzie wojewódzkim były na poziomie 2,8 tys. zł (podobnie jest też np. w świętokrzyskim). W większości urzędów płaca zasadnicza była na poziomie nieco wyższym niż 3 tys. zł brutto.

Problemy finansowe i kadrowe sygnalizowali też wojewodowie w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji. Dzięki temu, na podstawie porozumienia rządu z Solidarnością i przesunięcia środków w ramach budżetu, znalazły się pieniądze na podwyżki dla kilkunastu tysięcy pracowników zatrudnionych w terenie. Rozmowy ze związkowcami koordynował Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Wytyczne resortu zalecały dyrektorom generalnym, aby wszystkim podwyższyć pensje o 500 zł plus dodatek za wysługę. Środki, jak przekonuje resort, zostały wygospodarowane w ramach budżetu ministerstwa.

– Wywalczyliśmy, aby każdy pracownik otrzymał o 500 zł wyższą płacę zasadniczą. Urzędnicy poczuli się docenieni. Mamy nadzieję, że te podwyżki w jakimś stopniu zatrzymają fale odchodzących specjalistów – mówi Robert Barabasz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w łódzkim urzędzie wojewódzkim.

– Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem jest przyznanie wszystkim 500 zł, począwszy od sprzątaczki, a kończąc na dyrektorze – mówi Robert Barabasz.

Według niego jeśli w przyszłym roku nie uda się wywalczyć kolejnych 500 zł, to rząd poza 6 proc. podwyżki kwoty bazowej musi zapewnić też środki na pokrycie prognozowanej inflacji.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • T2250(2019-10-16 19:30) Zgłoś naruszenie 311

    Podobno wszyscy są równi. To co z reszta służby cywilnej????????????? Zapaść trwa.....

    Odpowiedz
  • koper (2019-10-16 11:37) Zgłoś naruszenie 251

    Solidarność niech się nie wypowiada. Wielcy wojownicy, a o całej rzeszy urzędników z niezespolonej zapomnieli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Suwer(2019-10-16 12:54) Zgłoś naruszenie 143

    Nie czekajcie, następna podwyżka za 4 lata

    Odpowiedz
  • pracuś(2019-10-16 15:29) Zgłoś naruszenie 133

    Nie zauważyliśmy żadnego przelewu a pracujemy w administracji terenowej.

    Odpowiedz
  • JołkiPołki(2019-10-17 16:54) Zgłoś naruszenie 130

    A cała niezespolona i zespolona poza urzędami wojewódzkimi leży i kwiczy. To po cholerę kwota bazowa skoro wybrańcom się podnosi mnożniki? A później wielkie wyliczenie, że wzrost kwoty bazowej o 100 zł brutto to mld-y strat dla budżetu. Zresztą korpus służby cywilnej ma zakaz posiadania poglądów politycznych, więc raczej nie dał się przekupić :)

    Odpowiedz
  • As(2019-10-18 09:24) Zgłoś naruszenie 55

    Platforma mrozila pensje i przegrala PIS nie mrozi i wygrywa, proste?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niezrzeszony(2019-10-18 11:43) Zgłoś naruszenie 50

    Czyli co w Urzędach Wojewódzkich dostają bo to strefa rządu PIS a pozostali nic ??

    Odpowiedz
  • as(2019-10-18 15:47) Zgłoś naruszenie 51

    Niech sobie wsadzą w nos swoje podwyżki!

    Odpowiedz
  • nerwus(2019-10-17 11:19) Zgłoś naruszenie 32

    Podwyżki nie dostali także pracownicy wojewódzkich urzędów ochrony zabytków. Jak nam powiedziano dostaliśmy wcześniej. To fakt, ale po pierwsze nie po 500 zł a po jakieś 150, oczywiście brutto. Po drugie, w wuozach, jak i reszcie zespolonej, może poza nadzorem budowlanym, wynagrodzeniach sąd dużo niższe niż w pozostałych urzędach państwowych. Pracownik służby cywilnej w zespolonej zarabia często ok. 1000 złotych mniej niż jego odpowiednik w urzędzie wojewódzkim, przy czym pamiętajmy że administracja zespolona to urzędy specjalistyczne, i zatrudniani w nich pracownicy muszą często posiadać kwalifikacje czy spełniać wymagania wyższe niz np. pracownicy urzędów wojewódzkich. a tak na koniec, koleżanka zatrudniała ostatnio w jednym z wojewódzkich osobę na stanowisko obsługi sekretariatu. ciężka niewdzięczna robota, telefony, klienci, wysyłka poczty itd. Jedyne co była w stanie zaoferować to wynagrodzenie minimalne. Cud, że kogoś udało się przyjąć.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MaKj(2019-10-16 19:03) Zgłoś naruszenie 30

    W WINB w Katowicach nie wypłacono za lipiec, dopiero od sierpnia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Urzędnik (2019-10-18 09:38) Zgłoś naruszenie 20

    Pracownicy Wojewodzkich Inspektoratow Farmaceutycznych otrzymali... 0 zl. Służba cywilna dzieli na lepszych i gorszych.

    Odpowiedz
  • Ex(2019-10-17 10:38) Zgłoś naruszenie 10

    chodzi o kwoty brutto?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • no(2019-10-23 08:12) Zgłoś naruszenie 11

    Gdyby nie siła przyzwyczajenia urzędników, którzy podjęli tą pracę jeszcze w czasach mega-bezrobocia, to obecnie nie byłoby szans skompletować obsady stanowisk ludźmi z takim wykształceniem. Ale obsada się kruszy. Częsc na emerytury, część odchodzi po prostu. A jaki młody inżynier czy prawnik przyjdzie teraz pracować do urzędu?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oszukany nauczyciel(2019-10-22 05:30) Zgłoś naruszenie 03

    i nikt ich nie ocenia i nie stawia wymogow i jeszcze moga byc glownie tylko po LO

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Obywatel.(2019-10-22 09:43) Zgłoś naruszenie 02

    Bez pracy niema kołaczy . I za pieniądze ksiądz się modli ,za pieniądze lud się podli 8 milionów głosowało na tych z pis-u ,a teraz czeka nas dyktatura ,ja za Gomułki . Trzy razy tak ,to było w 1946 roku ,gdy do władzy doszli funkcjonariusze PPR-u ,a później PZPR-u.

    Odpowiedz