statystyki

Nie ma artysty bez urzędowej decyzji. Ani ZUS, ani sądy powszechne nie są od potwierdzania statusu twórcy

autor: Michał Culepa02.10.2019, 07:30; Aktualizacja: 02.10.2019, 08:46
podatki dokumenty urzędnik

Poczucie, że jest się artystą, nie wystarcza, by skorzystać z dobrodziejstw ubezpieczenia społecznego twórców; trzeba jeszcze stanąć przed komisją ministerialną i uzyskać stosowną decyzję.źródło: ShutterStock

Poczucie, że jest się artystą, nie wystarcza, by skorzystać z dobrodziejstw ubezpieczenia społecznego twórców; trzeba jeszcze stanąć przed komisją ministerialną i uzyskać stosowną decyzję.

Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego, wydanego w sprawie dotyczącej objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi Piotra R., który prowadził zakład kamieniarski. Był rencistą (decyzję w tej sprawie uzyskał jeszcze w 2001 r.), ale prowadząc działalność jako kamieniarz, nie zgłosił się do ZUS, nie składał też deklaracji ubezpieczeniowych i oczywiście nie opłacał składek.

Gdy ZUS ustalił, że pan R. prowadzi zakład, przeprowadził kontrolę i wydał decyzję ustalającą obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak, nie doczekawszy się reakcji zainteresowanego, wydał decyzję, na podstawie której zażądał zapłaty blisko 24 tys. zł zaległych składek wraz z odsetkami.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane