statystyki

Nie ma artysty bez urzędowej decyzji. Ani ZUS, ani sądy powszechne nie są od potwierdzania statusu twórcy

autor: Michał Culepa02.10.2019, 07:30; Aktualizacja: 02.10.2019, 08:46
podatki dokumenty urzędnik

Poczucie, że jest się artystą, nie wystarcza, by skorzystać z dobrodziejstw ubezpieczenia społecznego twórców; trzeba jeszcze stanąć przed komisją ministerialną i uzyskać stosowną decyzję.źródło: ShutterStock

Poczucie, że jest się artystą, nie wystarcza, by skorzystać z dobrodziejstw ubezpieczenia społecznego twórców; trzeba jeszcze stanąć przed komisją ministerialną i uzyskać stosowną decyzję.

Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego, wydanego w sprawie dotyczącej objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi Piotra R., który prowadził zakład kamieniarski. Był rencistą (decyzję w tej sprawie uzyskał jeszcze w 2001 r.), ale prowadząc działalność jako kamieniarz, nie zgłosił się do ZUS, nie składał też deklaracji ubezpieczeniowych i oczywiście nie opłacał składek.

Gdy ZUS ustalił, że pan R. prowadzi zakład, przeprowadził kontrolę i wydał decyzję ustalającą obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak, nie doczekawszy się reakcji zainteresowanego, wydał decyzję, na podstawie której zażądał zapłaty blisko 24 tys. zł zaległych składek wraz z odsetkami.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane