Starość nie radość. Bo spada wydajność [OPINIA]

autor: Peter Szewczyk10.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 10.06.2019, 08:57
Do problemu niższej wydajności starszych społeczeństw można także podejść od innej strony: niższa wydajność pracowników skutkuje szybszym tempem automatyzacji. Daron Acemoglu (MIT) i Pascual Restrepo (Boston University) pokazali, że w gospodarkach odczuwających deficyt młodych pracowników firmy szybciej i częściej decydują się zastępować miejsca pracy automatyzacją.

Do problemu niższej wydajności starszych społeczeństw można także podejść od innej strony: niższa wydajność pracowników skutkuje szybszym tempem automatyzacji. Daron Acemoglu (MIT) i Pascual Restrepo (Boston University) pokazali, że w gospodarkach odczuwających deficyt młodych pracowników firmy szybciej i częściej decydują się zastępować miejsca pracy automatyzacją.źródło: ShutterStock

Kiedy Rolling Stonesi śpiewali „what a drag it is getting old”, na pewno nie był to komentarz gospodarczy, ale w dzisiejszych czasach wydaje się jak najbardziej na miejscu. Siła robocza się starzeje, czego niby wszyscy jesteśmy świadomi i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Po raz pierwszy w historii na świecie jest więcej osób powyżej 65. roku życia niż poniżej piątego.

Wyliczenia Torstena Sløka, głównego ekonomisty Deutsche Banku, pokazują, że za jedynie 20 lat będzie to już stosunek dwa do jednego. Znacznie większą częścią siły roboczej stają się osoby starsze, bo procentowo coraz więcej z nich decyduje się pozostać aktywnymi na rynku pracy. W samej Unii Europejskiej po raz pierwszy na rynku pracy jest większy procent aktywnych zawodowo osób powyżej 55. roku życia niż tych poniżej 35. Nie są to dla nas najlepsze wieści pod kątem gospodarczym. Starzejąca się populacja to nie tylko problem rosnących kosztów systemów emerytalnych: gospodarki ze starszą populacją są także mniej wydajne. Według badań Międzynarodowego Funduszu Walutowego starzejąca się siła robocza obniży w krajach europejskich wzrost wydajności o 0,2 proc. rocznie. Korzystając z danych dla poszczególnych stanów USA, badacze z RAND Corporation pokazali, że starzejąca się ludność ogranicza wzrost gospodarczy o 1 proc. rocznie. Czy spadek produktywności jest nieunikniony?

Przyczyny niższej wydajności w regionach ze średnio starszą siłą roboczą są trudne do skwantyfikowania. Nie chodzi bowiem o to, że starsze osoby są w stanie zrobić mniej niż młodsze: przecież po coś zbieramy doświadczenie przez lata kariery zawodowej, a trudno porównywać wprost wydajność kogoś, kto wszedł na rynek pracy w 1960 r. z kimś, kto inicjację zawodową przeżył w roku 2010. W praktyce, na przykład w niemieckich firmach przemysłowych, indywidualna wydajność pracowników nie obniża się przynajmniej do 60. roku życia, co pokazał zespół pod kierunkiem Vegarda Skirbekka z Columbia University. Ograniczenia fizyczne osób starszych przeciwważone są większym doświadczeniem i właściwym kształtowaniem zadań dla poszczególnych pracowników, tj. dostosowaniem zadań do możliwości pracowników. Problem polega na tym, że całe firmy, w których pracuje więcej osób starszych, są przeciętnie mniej wydajne. Co więcej, niższa wydajność dotyczy nie tylko starszych pracowników, lecz wszystkich zatrudnionych w danej firmie osób, niezależnie od wieku.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ANDRZEJ(2019-06-12 15:41) Zgłoś naruszenie 30

    podpowiedz od artykułu starość nie radość trzeba wreście by rząd oraz posłowie z PIS -u uchwalili ustawe emerytura stażowa by wrescie ci co zaczęli pracę od 15 roku życia mogli iść na emeryturę a nie harować do 65 roku zycia ja ustalił rząd ,pytam się gdzie tu jest PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ . POZDRAWIAM 44 LATA PRACY I DALEJ MUSZĘ HAROWAĆ .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane