statystyki

Kto wypłaca zasiłki, gdy pracownik korzystając z urlopu bezpłatnego, pracuje w innej firmie?

autor: Izabela Nowacka14.04.2019, 12:00; Aktualizacja: 14.04.2019, 12:29
Podstawę wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego przysługującego od drugiego pracodawcy należy obliczyć na ogólnych zasadach, tj. z wynagrodzenia wypłaconego przez tego pracodawcę będącego płatnikiem należnego w danym przypadku świadczenia chorobowego.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego przysługującego od drugiego pracodawcy należy obliczyć na ogólnych zasadach, tj. z wynagrodzenia wypłaconego przez tego pracodawcę będącego płatnikiem należnego w danym przypadku świadczenia chorobowego.źródło: ShutterStock

Urlop bezpłatny może być udzielony przez pracodawcę, za pisemną zgodą pracownika, również w celu podjęcia pracy u innego pracodawcy. W tym przypadku praca jest wykonywana na rzecz innego pracodawcy przez okres ustalony w porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 kodeksu pracy; dalej: k.p.).

problem

W ramach porozumienia z innym pracodawcą udzieliliśmy pracownikowi urlopu bezpłatnego na czas pracy w innej firmie na okres od 1 lutego do 30 kwietnia. Stał się jednak niezdolny do pracy od 10 kwietnia do 10 maja. Kto i na jakich zasadach ma mu wypłacać świadczenia chorobowe?

odpowiedź

W okresie od 10 do 30 kwietnia zasiłek chorobowy u pierwszego pracodawcy nie przysługuje, ponieważ niezdolność do pracy przypada na okres urlopu bezpłatnego. Zasiłek lub wynagrodzenie chorobowe wypłaci aktualny pracodawca. Pierwszy pracodawca wypłaci jednak świadczenie za okres po zakończeniu tego urlopu, tj. od 1 do 10 maja.

Bez świadczeń

Urlop bezpłatny jest szczególnym okresem w trakcie trwania stosunku pracy także pod względem ubezpieczenia i ewentualnego prawa do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa (zasiłku chorobowego, opiekuńczego i macierzyńskiego). Zgodnie bowiem z ogólną zasadą zasiłki, a także wynagrodzenie chorobowe, przysługują ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli więc niezdolność do pracy pracownika przypada w okresie urlopu bezpłatnego, zasiłek pracownikowi nie przysługuje. Wynika to z tego, że urlop bezpłatny jest traktowany jak przerwa w ubezpieczeniach społecznych, w tym w ubezpieczeniu chorobowym. W okresie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na to ubezpieczenie. Zatem w przypadku gdy niezdolność do pracy powstanie w czasie urlopu bezpłatnego, zasiłek chorobowy nie przysługuje za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej w czasie tego urlopu. Jeżeli jednak nieprzerwany okres niezdolności do pracy przypada również po zakończeniu urlopu bepłatnego, to prawo do zasiłku chorobowego przysługuje za okres po przerwie w ubezpieczeniu spowodowanej tym urlopem.

WAŻNE Urlop bezpłatny jest traktowany jak przerwa w ubezpieczeniach społecznych, w tym w ubezpieczeniu chorobowym. W okresie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na to ubezpieczenie.

Jeżeli natomiast niezdolność do pracy powstała w czasie urlopu bezpłatnego, to prawo do zasiłku chorobowego od następnego dnia po jego zakończeniu przysługuje także wówczas, gdy równocześnie z zakończeniem przerwy w ubezpieczeniu z powodu urlopu ustaje tytuł ubezpieczenia chorobowego, a nie zachodzą okoliczności wykluczające prawo do zasiłku określone w art. 13 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). [przykład 1]


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane