statystyki

Problematyczne wynagradzanie pełnomocników z urzędu

autor: Szymon Cydzik19.03.2019, 18:00
Określając wartość wynagrodzenia pełnomocnika, sąd powinien uwzględnić w szczególności czas poświęcony na przygotowanie się do prowadzenia sprawy, liczbę stawiennictw w sądzie oraz podjętych czynności (także tych w celu polubownego rozwiązania sporu, przed wniesieniem pozwu).

Określając wartość wynagrodzenia pełnomocnika, sąd powinien uwzględnić w szczególności czas poświęcony na przygotowanie się do prowadzenia sprawy, liczbę stawiennictw w sądzie oraz podjętych czynności (także tych w celu polubownego rozwiązania sporu, przed wniesieniem pozwu).źródło: ShutterStock

W przypadku dużego nakładu pracy prawnika prowadzącego obronę z urzędu sąd może podwyższyć opłatę za jego czynności o połowę. A czy może ją obniżyć, gdy sprawa była nieskomplikowana?

Na jednej z adwokackich grup na Facebooku pojawiła się niedawno informacja, że sądy żądają od pełnomocników wykazu czynności dokonanych w sprawie prowadzonej z urzędu, w której wnoszą o podwyższenie wynagrodzenia. Zwiększenie należnej obrońcom kwoty jest możliwe na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (Dz.U. z 2016 r. poz. 1714 ze zm.).

– Nie ma podstawy żądania od pełnomocnika wykazu czynności. Sąd powinien podejmować decyzję o zwiększeniu wynagrodzenia na podstawie akt sprawy. Być może chodzi o zwykłe wygodnictwo i chęć odsunięcia w czasie konieczności wydania postanowienia – przekonuje adwokat Radosław Baszuk.

Zwiększenie opłaty


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Bert(2019-03-19 21:42) Zgłoś naruszenie 12

    No jasne, najlepiej nic nie robić i brać ciężką kasę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane