statystyki

Piecza zastępcza: Nie będzie umów o pracę dla opiekunów

autor: Michalina Topolewska18.10.2018, 07:38; Aktualizacja: 18.10.2018, 07:40
Ojciec z dzieckiem

MRPiPS podkreśla, że w projekcie znalazło się wiele rozwiązań, które mają sprzyjać rozwojowi rodzinnych form pieczy zastępczej.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie widzi możliwości zatrudniania rodziców zastępczych na podstawie kodeksu pracy z uwagi na specyficzny zakres wykonywanych przez nich obowiązków.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez resort na petycję złożoną przez grupę opiekunów. Zwracają w niej uwagę, że są jedyną grupą zawodową, dla której ustawodawca przewidział umowę cywilnoprawną – podpisywaną ze starostą – jako jedyną dopuszczalną przepisami formę zatrudnienia. Tymczasem w ocenie autorów petycji nosi ona ewidentnie cechy umowy o pracę. Dlatego postulują stworzenie kontraktu na wzór umowy menedżerskiej. Ponadto rodzicie podkreślają, że przygotowany przez MRPiPS projekt nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 998 ze zm.) nie rozwiązuje w żaden sposób zgłaszanych przez nich od wielu lat bolączek. Wśród nich jest m.in. rejonizacja przy umieszczaniu dzieci, fakultatywność przyznawania świadczeń, wadliwy mechanizm odwołań od oceny rodziny zastępczej oraz brak pełnego wglądu w dokumentację powierzonych ich opiece dzieci.

Ministerstwo w odpowiedzi na petycję wskazuje, że faktycznie projekt zmian w ustawie o pieczy zakłada zachowanie zasady, że z rodziną zastępczą zawodową zawierana jest umowa cywilnoprawna, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia. Przekonuje jednak, że ze względu na specyficzny zakres obowiązków ciążących na opiekunach oraz warunki ich wykonywania wydaje się niemożliwe nadanie temu kontraktowi charakteru umowy o pracę. Nie występuje tutaj bowiem stosunek przyporządkowania i podległości służbowej między pracownikiem i pracodawcą. W przypadku rodziny zastępczej nie można również mówić o normach czasu pracy.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane