statystyki

Ustalenie wysokości zasiłku chorobowego: Inne zasady dotyczą współpracownika

autor: Michał Culepa09.10.2018, 16:00
Źródłem sprawy było odwołanie Sabiny K. – ubezpieczonej z tytułu współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej – od decyzji ZUS określającej jej zasiłek chorobowy.

Źródłem sprawy było odwołanie Sabiny K. – ubezpieczonej z tytułu współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej – od decyzji ZUS określającej jej zasiłek chorobowy.źródło: ShutterStock

Do ustalania wysokości zasiłku chorobowego osób współpracujących przy działalności gospodarczej nie można stosować reguł odnoszących się do pracowników uchwalił Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy było odwołanie Sabiny K. – ubezpieczonej z tytułu współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej – od decyzji ZUS określającej jej zasiłek chorobowy. Została ona zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego, dobrowolnego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność i dla osób współpracujących przy takiej działalności w maju 2014 r. Od sierpnia 2014 r. do maja 2015 r. pobierała zasiłek chorobowy, w związku z niezdolnością do pracy w okresie ciąży, później, do 17 maja 2016 r., przeszła na zasiłek macierzyński. Ponownie zgłosiła się do ubezpieczenia chorobowego z końcem maja 2016 r., zatem przez blisko dwa tygodnie nie była ubezpieczona.

W sierpniu 2016 r. w związku z chorobą wniosła o wypłatę zasiłku. Został on jednak przeliczony ponownie przez ZUS i wypłacony w kwocie znacznie niższej. Wcześniej bowiem podstawa wynosiła 7000 zł. Natomiast w sierpniu 2016 r. zasiłek chorobowy ustalony został od niższej kwoty ze względu na przerwę w ubezpieczeniu.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor(2018-10-09 22:47) Zgłoś naruszenie 40

  I znowu SN Uchwałą stworzył Nowe Prawo. Skladki to jakoś innych nie umieli brać ale wypłacać inaczej umieją.

  Odpowiedz
 • Prawo i prawo(2018-10-09 22:50) Zgłoś naruszenie 40

  Jedna grupa Sądów w danej sprawie Sądził tak ,inne w tej samej sprawie inaczej ..Zebrał się wiec SN w pełnym skaldzie i uznał iż to należy rozumieć i zasądzać tak a tak. Żadnych wyroków dotychczas zle powziętych jednej grupy Sądów -tej nie właściwej z urzędu nie wycofał.

  Odpowiedz
 • IP(2018-10-11 10:24) Zgłoś naruszenie 20

  SN stwierdził w przypadku ubezpieczycieli że Pozew nalezy dostarczać na adres siedziby głownej nie przedstawiciela. (ajenta) lub regionalnej siedziby. Innych szeroko terytorialnie w działalności rozrzuconych firm juz takim "zaszczytem" nie wyróznił. Wszak jest prawo i prao -inne dla swoich ,inne dla nieswoich . Może byla wycieczka do Kenii.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane