statystyki

Protestują mimo podwyżek. Mundurowi pokazali siłę, pod którą ugiął się rząd

autor: Grzegorz Osiecki, Krzysztof Markowski03.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 03.10.2018, 09:14
Protest służb mundurowych

Protest służb mundurowychźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

W ciągu kilku miesięcy pracownikom służb udało się wywalczyć podwyżki większe od pierwotnie planowanych i uzyskać deklaracje odejścia przez MSWiA od oszczędnościowych reform, jakie wprowadziły rządy PO i PSL. Mimo to doszło do potężnej manifestacji.

W ciągu kilku miesięcy funkcjonariuszom różnych służb udało się wywalczyć wzrost wynagrodzeń większy od pierwotnie planowanego. Wymusili też deklarację MSWiA odejścia od oszczędnościowych reform wprowadzonych przez rządy PO i PSL. Mimo to wczoraj ulicami stolicy przeszła potężna manifestacja ok. 30 tys. policjantów, strażników więziennych, pograniczników i strażaków.

Do protestu doszło, chociaż już w styczniu do mundurowych trafi pierwsza transza podwyżek – przeciętnie 309 zł. Oprócz tego szefostwo MSWiA zaoferowało kolejne 253 zł na funkcjonariusza, tyle że od lipca 2019 r. Resort chwali się, że od momentu przejęcia władzy przez PiS w 2015 r. do wdrożenia wzrostu uposażeń w przyszłym roku przeciętnie pensje w służbach mundurowych urosną o ok. 1100 zł brutto.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Jan osik(2018-10-03 13:01) Zgłoś naruszenie 213

  Być może pensje policjantów nie są zbyt wysokie, ale emerytury w porównaniu z cywilnym są o niebo lepsze. Załóżmy , że 24 letni młodzian wstąpił do policji. Przepracował 25 lat.odchodzi na emeryturę, o wiele korzystniejszą od cywilnej. I dożywa do 86 lat. Emeryturę pobiera przez 37 lat. Cywil w wieku 86 lat może pobierać emeryturę tylko 21 lat, czyli 16 lat krócej niż policjant. Stosunkowo wysoka emerytura policjantów ,pobierana przez długi okres rekompensuje niższe zarobki. Zaproponował bym policjantom zdecydowane podwyżki ich pensji, ale w zamian za zrównanie emerytur z cywilnym. Ciekawy jestem ich reakcji.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • vf(2018-10-03 17:15) Zgłoś naruszenie 105

  koniec z przywilejem

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Zorro(2018-10-04 09:40) Zgłoś naruszenie 90

  W tym resorcie problem jest bardziej złożony jak to się wydaje. Płatne nadgodziny - myślę, że i tak NIE Wejdą. Taka sytuacja (płatne nadgodziny) położy-rozwali finanse państwa. To niewyobrażalna kwota ( drugi raz tyle co kosztują płace). Z drugiej strony marnotrastwo sił i środków jest znaczne - Mecze piłkarskie. Policja robi to za darmo. A jakby za każde zabezpieczenie -Organizator płacił ???

  Odpowiedz
 • Policja(2018-10-05 15:02) Zgłoś naruszenie 41

  Zapraszamy do Policji wszystkich biorą powiedz żonie że bedziesz miał wolny jeden wekend w mirsiącu i może to być niedziela z poniedziałkiem święta do pracy nocki również wychodzisz do pracy i możesz wrócić następnego dnia a to za jedyne 2800 zł nie uważam że to mało ale zapraszam wszystkich to tylko 25 lat użerania się z ludzmi i przełożonymi.

  Odpowiedz
 • Psiak(2018-10-12 17:58) Zgłoś naruszenie 10

  Jestem młodym policjantem. Pracuję głównie w nocy, trzy weekendy w miesiącu, wszystkie święta, majówka itd. Jeżdzę na interwencję do awantur domowych, leżących zasikanych meneli, zakłócania ciszy przez pijaną naćpaną młodzież, do wypadków, kolizji i zabezpieczania imprez. Generalnie idę tam skąd normalni ludzie uciekają. Grafik jest ustalany na bieżąco i bardzo często ulega zmianie tzn. dziś dowiem się jak pracuję jutro - nie ma szans żebym zaplanował coś na dwa czy trzy dni do przodu. Nie wiem też o której wrócę z pracy bo jeśli na pół godziny przed końcem służby zdarzy się interwencja to mogę wrócić do domu nawet 2-3 godziny później niż planowo. Odpada więc odbieranie dziecka z przedszkola czy szkoły bo mogę zwyczajnie nie dotrzeć i ktoś musi być w zanadrzu. Czy to jest praca niebezpieczna? - tak! Ostatnio jeździłem do pijanego gościa biegającego po ulicy z nożem, do awantury domowej gdzie naćpany synek wielbiciel siłowni i dopalaczy dostał szału, do zasikanego menela po którym chodziły robaki. Doprowadzałem gościa który tłukł w domu szyby pięściami, był cały pokrwawiony a później wyszło że ma wzw typu c. Jak czytam taki artykuł zastanawiam się, komu zależy na zniszczeniu Policji. Czy naprawdę uważacie, że pisząc artykuły pt." jak nam jest dobrze i czego my jeszcze chcemy" zatrzymacie ludzi w służbie?! Już teraz w samej Warszawie brakuje około tysiąca policjantów. Ci, którzy pracują mają setki wypracowanych nadgodzin (oczywiście bezpłatnych) do odebrania kiedyś- gdy w Policji się poprawi stan kadrowy. Czytając ten artykuł i bardzo podobny w rzeczpospolitej mam ochotę natychmiast rzucić tę robotę. Na konto dostaję 2700 zł. Tak wygląda praca większości Policjantów. Pozdrawiam i zapraszam w nasze szeregi. Mile widziani zdrowi, bezdzietni kawalerowie z nieleczonym pracoholizmem!

  Odpowiedz
 • gosć(2018-10-08 07:55) Zgłoś naruszenie 03

  nie ma obowiązku pracy w policji nikt ich nie zmusza do użeranie się z ludźmi i przełożonymi za jedyne 2800 niech zostaną ministrami w rządzie PIS

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane