statystyki

Stylistka paznokci tylko z certyfikatem? To możliwe

autor: Szymon Cydzik18.09.2018, 20:00
Na skutek konsultacji branżowych m.in. podwyższono kryterium wieku – o certyfikację może ubiegać się osoba od 18. roku życia (wcześniej od 16.).

Na skutek konsultacji branżowych m.in. podwyższono kryterium wieku – o certyfikację może ubiegać się osoba od 18. roku życia (wcześniej od 16.).źródło: ShutterStock

 Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii już półtora roku nie może zdecydować, czy ustanowić kwalifikacje związane ze stylizacją paznokci. Z takim wnioskiem wystąpiła firma Nesperta. W branży zdania na ten temat są jednak podzielone.

Nesperta, producent lakieru hybrydowego, chce wpisania stylizacji paznokci do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK). To lista zawierająca opisy kompetencji niezbędnych w określonej czynności, branży i zawodzie, potwierdzonych egzaminem (certyfikatem). ZRK tworzą przedstawiciele poszczególnych branż i podmiotów prowadzących zorganizowaną działalność w obszarze: gospodarki, rynku pracy, edukacji lub szkoleń. Nie będzie obowiązku uzyskania certyfikatu, ale jego posiadanie może ułatwić znalezienie pracy, bo będzie on gwarantować posiadanie konkretnych zestandaryzowanych umiejętności.

Aby dodać do ZRK nową kwalifikację, zainteresowany podmiot (instytucja, organizacja) musi złożyć elektroniczny wniosek do ministra właściwego dla kwalifikacji za pośrednictwem portalu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Rozpatrzenie wniosku przez ministra powinno nastąpić w ciągu czterech miesięcy. Zgodnie z ustawą z 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz.U. z 2016 r. poz. 64) termin ten może zostać jednorazowo przedłużony o cztery miesiące.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane