Żołnierz pójdzie do KAS i nic na tym nie straci

autor: Bożena Wiktorowska14.08.2018, 07:16; Aktualizacja: 14.08.2018, 08:20
Czy nowe przepisy spowodują zmianę zasad rekrutacji? Jak informuje wydział ds. komunikacji KAS, w przypadku uznawania stopni wojskowych na zasadzie wzajemności procedura przyjęć do Służby Celno-Skarbowej nie ulegnie zmianie.

Czy nowe przepisy spowodują zmianę zasad rekrutacji? Jak informuje wydział ds. komunikacji KAS, w przypadku uznawania stopni wojskowych na zasadzie wzajemności procedura przyjęć do Służby Celno-Skarbowej nie ulegnie zmianie.źródło: ShutterStock

Jeszcze w tym roku wojskowi będą bez przeszkód przechodzić do administracji skarbowej. Ich stopnie zostaną przeliczone na te obowiązujące w skarbówce

Taką możliwość da im nowelizacja ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. poz. 1947). Dla wojskowych najważniejsza będzie zmiana art. 198. Przepis ten w sposób literalny wskazuje formacje mające prawo przejścia do KAS. Jak wyjaśnia wydział ds. komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej, na razie tylko Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Straż Graniczna mają możliwość uwzględnienia posiadanych stopni służbowych. „Obecnie obowiązująca ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej nie przewiduje analogicznej sytuacji odnośnie stopni wojskowych uzyskanych w Wojsku Polskim”. A to oznacza, że żołnierz decydujący się na przejście do KAS z powodu braku przepisów musiałby zaczynać swoją karierę od początku.

Czy były takie osoby? Tego nie wiadomo, bo zgodnie z przepisami kierownicy jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej nie są uprawnieni do zbierania informacji o posiadanych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej stopniach wojskowych. Pozwoli na to dopiero wprowadzenie omawianej zmiany.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • hahahahaha(2018-08-14 13:23) Zgłoś naruszenie 172

    Przejdą zapewne te nieprzeliczone stada generałów w które obfituje nasza niezwyciężona armia. Szanse na to, że żołnierz poradzi sobie w dyskusjach z księgowymi są równie duże, jak naszej niezwyciężonej armii w starciu z federacją rosyjską.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jason(2018-08-21 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czy tak do końca żołnierz przy przejściu nic nie straci?? Czy będzie mógł się przenieść między formacjami czy chodzi tylko o zachowanie stopnia przy przyjęciu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane