statystyki

Konsekwencje wyroku TK: Związki zawodowe nie uzyskają danych pracownika bez jego zgody

autor: Katarzyna Wilczyk, Łukasz Kuczkowski12.07.2018, 08:31; Aktualizacja: 12.07.2018, 09:38
dane osobowe-personalne

Związki zawodowe nie mają uprawnienia, by żądać od pracodawcy udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie przekaże danych osobowych zatrudnionego inspekcji pracy, jeśli pracownik nie wyrazi na to zgody. Tę samą regułę zastosuje m.in. do związków zawodowych. A to może generować nowe obowiązki.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 26 kwietnia 2018 r. (sygn. akt K 6/15) orzekł o zgodności z ustawą zasadniczą większości przepisów ustawy z 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 567 ze zm.; dalej: ustawa o sip). O wyborach członków społecznej inspekcji pracy (SIP) i konsekwencjach wyroku w tym obszarze pisaliśmy na łamach tygodnika Kadry i Płace już 10 maja 2018 r. (DGP nr 90). TK zakwestionował wówczas prawo SIP do żądania od pracodawcy informacji zawierających dane osobowe pracowników bez wcześniejszego uzyskania ich zgód na przekazanie (przetwarzanie) takich danych (tj. art. 8 ust. 2 ustawy o sip). Rozstrzygnięcie trybunału może mieć jednak dalej idące skutki, wykraczające poza ramy ustawy o sip. W szczególności wyrok TK może dotyczyć relacji pracodawcy i związków zawodowych oraz innych form reprezentacji pracowników. W przepisach ich dotyczących znajdziemy bowiem bardzo podobne postanowienia, jak w przypadku zakwestionowanych przepisów ustawy o sip.

Dotychczasowe poglądy

Orzeczenie trybunału w zasadzie nie powinno dziwić. Szczególnie biorąc pod uwagę dotychczasowe stanowisko Sądu Najwyższego co do obowiązku uzyskania zgody pracownika na ujawnienie podmiotom strony społecznej danych osobowych pracowników, zawarte w uchwale siedmiu sędziów SN z 16 lipca 1993 r., sygn. akt I PZP 28/93. Co prawda, w orzeczeniu tym SN wypowiadał się co do ujawniania związkom zawodowym wysokości wynagrodzenia pracowników, ale przywołane tam uzasadnienie można stosować do wszelkich danych osobowych. Nie ma bowiem większej różnicy pomiędzy wysokością wynagrodzenia a np. informacją o zwolnieniach lekarskich pracowników.

Przypomnijmy: SN uznał, że związki zawodowe nie mają uprawnienia, by żądać od pracodawcy udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, gdyż są to dane osobowe zatrudnionego, których to on jest dysponentem. Bez jego zgody takie dane nie mogą być przekazywane. Co prawda wskazane orzeczenie dotyczy jedynie kwestii wynagrodzeń (gdyż jedynie w tym zakresie skierowano do SN pytanie prawne), ale nie ulega wątpliwości, że również i inne dane osobowe pracowników (w tym wrażliwe) zasługują na podobną ochronę. Mając więc na uwadze wyrok SN, należy uznać, że również przed wydaniem przez trybunał orzeczenia z 26 kwietnia pracodawca miał obowiązek uzyskać uprzednią zgodę na przekazanie SIP informacji czy dokumentów zawierających dane osobowe pracownika.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Inspektorów.(2018-07-12 12:31) Zgłoś naruszenie 40

    No i bedą się robić przekręty. Kolega Królika (pracodawcy) bedzie kasował za ta sama prace znacznie wiecej niz inny zatrudniony -niekolega-- i art 11 KP szlag trafi bo jak to udowodnić.

    Odpowiedz
  • Psychiatra(2018-07-15 16:15) Zgłoś naruszenie 10

    a Kto nie da zgody ,tylko ten co ma do ukrycia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane