statystyki

SN: Odszkodowanie dla pracownika przy ponownym naborze na stanowisko zlikwidowane w wyniku redukcji etatów

autor: Artur Radwan25.01.2018, 20:00
prawo, sprawiedliwość

Sprawa ponownie trafiła do Sądu Najwyższego, który wskazał, że do ustania zatrudnienia doszło z końcem lipca 2012 r. i wówczas pracodawca dokonał wypłaty odprawy pieniężnej.źródło: ShutterStock

Pracodawca, który zwolnił pracownika z powodu redukcji etatów, a po kilku miesiącach rozpisał nabór na tożsame stanowisko, musi się liczyć z wypłatą odszkodowania, jeśli odrzuci wniosek zwolnionego o ponowne zatrudnienie. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Kobieta była zatrudniona w banku od 16 lutego 1995 r. na podstawie umowy o pracę, zajmując stanowisko specjalisty w Centrum Kadr i Płac. Strony uzgodniły rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia z przyczyn niedotyczących pracownika z dniem 31 lipca 2012 r. Bank 4 stycznia 2013 r. zamieścił ofertę pracy na stanowisku specjalisty do spraw obsługi kadrowej. Kobieta trzy dni później wysłała aplikację na tę posadę. Po przeprowadzeniu procesu rekrutacyjnego nie została zatrudniona. Natomiast 1 kwietnia 2013 r. firma powierzyła obowiązki innemu pracownikowi, którego zakres zadań był tożsamy z zakresem czynności wykonywanych przez zwolnioną pracownicę.

Kobieta postanowiła wnieść pozew przeciwko pracodawcy. Za okres od kwietnia do końca grudnia 2013 r. domagała się od banku ponad 42 tys. zł tytułem odszkodowania. Argumentowała, że nie została przyjęta do pracy mimo prowadzonej przez pracodawcę rekrutacji oraz złożenia przez nią wniosku o ponowne zatrudnienie przed upływem roku od dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn jej niedotyczących.

W ocenie sądu I instancji kobieta miała pierwszeństwo zatrudnienia bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego, na samej podstawie zgłoszenia wniosku o ponowne zatrudnienie. Jego zdaniem okres, za jaki żądała odszkodowania, wykraczał poza okres, w jakim z pewnością by pracowała po jej ponownym zatrudnieniu. Sędzia zdecydował o zasądzeniu na jej rzecz odszkodowania w wysokości 20 tys. zł.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane