statystyki

Ubezpieczyciel zdjął z pracodawcy ryzyko zatrudnienia

autor: Michał Culepa04.12.2017, 17:00
Istotną kwestią było także ubezpieczenie OC, jakie mężczyzna zawarł w związku z wykonywaniem prac na rzecz pogotowia.

Istotną kwestią było także ubezpieczenie OC, jakie mężczyzna zawarł w związku z wykonywaniem prac na rzecz pogotowia.źródło: Bloomberg

Zawarcie umowy ubezpieczenia OC, zwalniającej potencjalnego pracodawcę z odpowiedzialności za skutki czynności wykonywanych przez zatrudnionego, wskazuje na cywilnoprawną podstawę zatrudnienia, a nie stosunek pracy. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła byłego pracownika, a potem współpracownika Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Nietypowe było to, że powództwo w jego imieniu wytoczył inspektor pracy, a były podwładny przyłączył się do niego, żądając od pogotowia ustalenia istnienia stosunku pracy. Ponad 4 lata temu był on zatrudniony jako ratownik medyczny i kierowca karetki. Swoje obowiązki wykonywał na podstawie umowy o pracę na czas określony, ale pod koniec jej trwania z własnej inicjatywy złożył pogotowiu propozycję zatrudnienia na umowie cywilnoprawnej (miało to związek z tym, że rozpoczął w tym okresie własną działalność gospodarczą). W rezultacie umowa o pracę została rozwiązana, a w jej miejsce zawarto zlecenie. Ten kontrakt też wkrótce uległ zmianie, gdyż podwładny stanął do konkursu ofert na usługę transportową dla pogotowia już jako jednoosobowa firma. Konkurs ten wygrał i przez ponad 1,5 roku wykonywał na rzecz pogotowia usługi przewozowe, mając uprawnienia medyczne (nadal wykonywał zawód ratownika oraz kierowcy karetki).

Mimo to inspekcja pracy zdecydowała się interweniować i wytoczyła w imieniu zatrudnionego powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy. W I instancji pozew został oddalony, ale sąd II instancji orzeczenie to zmienił i stwierdził istnienie stosunku pracy w okresie, w jakim podwładny wykonywał na rzecz pogotowia swoje usługi. Ten wyrok z kolei uchylił Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę kasacyjną pogotowia i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Strona konfliktu(2017-12-05 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Skąd autor tekstu wziął informację o świadczeniu na rzecz WPRu usług transportowych ?

    Odpowiedz
  • Miś(2017-12-04 23:01) Zgłoś naruszenie 00

    "Zawarcie umowy ubezpieczenia OC," --a niech sobie zawiera Ważne jest czy podlegał kierownictwu i innym cechom . Inaczej to bedzie zwykły wykręt drogi WS .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane