statystyki

Uprawnienia instalatora również na podstawie starego dyplomu

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.06.2017, 07:52; Aktualizacja: 21.06.2017, 10:26
Wyrok ma zostać niezwłocznie ogłoszony w Dzienniku Ustaw

Wyrok ma zostać niezwłocznie ogłoszony w Dzienniku Ustawźródło: ShutterStock

Data na dyplomie ukończenia studiów nie będzie decydowała o możliwości uzyskania certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii. Tak wynika z wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Certyfikat w uproszczonym trybie (np. bez konieczności zaliczenia szkolenia) może być wydany osobie, która posiada dyplom ukończenia studiów związanych z instalacją odnawialnego źródła energii albo urządzeń i instalacji sanitarnych, elektroenergetycznych, grzewczych, chłodniczych, cieplnych i klimatyzacyjnych lub elektrycznych. W przepisach wskazany jest jednak warunek – dyplom ma być wydany po 1 września 2005 r. Osoby, które ukończyły studia, wcześniej mogą uzyskać certyfikat, o ile zaliczą dodatkowe egzaminy. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją. Dlatego zwrócił się w tej sprawie do TK.

– Do biura RPO wpływają skargi od osób, którym odmówiono certyfikatu z uwagi na to, że ich dyplomy zostały wydane przed 1 września 2005 r. – wskazywał Piotr Mierzejewski, zastępca dyrektora zespołu prawa administracyjnego i gospodarczego w biurze RPO.

W ocenie RPO kwestionowana regulacja narusza konstytucyjną zasadę równości, która zakłada identyczne traktowanie podmiotów znajdujących się w takiej samej lub podobnej sytuacji prawnej.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane