statystyki

Uprawnienia instalatora również na podstawie starego dyplomu

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.06.2017, 07:52; Aktualizacja: 21.06.2017, 10:26
Wyrok ma zostać niezwłocznie ogłoszony w Dzienniku Ustaw

Wyrok ma zostać niezwłocznie ogłoszony w Dzienniku Ustawźródło: ShutterStock

Data na dyplomie ukończenia studiów nie będzie decydowała o możliwości uzyskania certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii. Tak wynika z wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Certyfikat w uproszczonym trybie (np. bez konieczności zaliczenia szkolenia) może być wydany osobie, która posiada dyplom ukończenia studiów związanych z instalacją odnawialnego źródła energii albo urządzeń i instalacji sanitarnych, elektroenergetycznych, grzewczych, chłodniczych, cieplnych i klimatyzacyjnych lub elektrycznych. W przepisach wskazany jest jednak warunek – dyplom ma być wydany po 1 września 2005 r. Osoby, które ukończyły studia, wcześniej mogą uzyskać certyfikat, o ile zaliczą dodatkowe egzaminy. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją. Dlatego zwrócił się w tej sprawie do TK.

– Do biura RPO wpływają skargi od osób, którym odmówiono certyfikatu z uwagi na to, że ich dyplomy zostały wydane przed 1 września 2005 r. – wskazywał Piotr Mierzejewski, zastępca dyrektora zespołu prawa administracyjnego i gospodarczego w biurze RPO.

W ocenie RPO kwestionowana regulacja narusza konstytucyjną zasadę równości, która zakłada identyczne traktowanie podmiotów znajdujących się w takiej samej lub podobnej sytuacji prawnej.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane