statystyki

Policjanci do przeglądu medycznego

autor: Bożena Wiktorowska15.12.2016, 07:16; Aktualizacja: 15.12.2016, 09:07
policja policjant

Badania lekarskie obejmą około 100 tys. funkcjonariuszyźródło: ShutterStock

Policjanci powyżej 40. roku życia będą co dwa lata przechodzić okresowe badania, a młodsi co trzy lata. Z kolei antyterroryści, funkcjonariusze z jednostek bojowych oraz pirotechnicy będą badani co roku. Takie zasady wprowadza projekt rozporządzenia w sprawie badań okresowych i kontrolnych policjantów przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Ocena zdolności do wykonywania zadań służbowych będzie dokonywana przez okulistę, laryngologa, neurologa, kardiologa oraz lekarza medycyny pracy. Przeprowadzane będą też badania diagnostyczne (m.in. RTG, EKG, spirometria), a także laboratoryjne, m.in. na obecność przeciwciał HIV i HCV. Nowe rozporządzenie wypełnia lukę w przepisach, bo obecnie żadne z obowiązujących nie regulują badań okresowych i kontrolnych tej grupy zawodowej. To zaś wywołuje wiele wątpliwości natury prawno-organizacyjnej. Plusem nowych rozwiązań jest to, że wprowadza jednolite i uzależnione od wieku i rodzaju służby badania. Ułatwi to wyłapywanie przypadłości dyskwalifikujących z pełnienia służby. Nowe przepisy umożliwią także szybką diagnostykę osób mających bezpośredni związek ze służbą.


Pozostało jeszcze 15% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ex(2017-01-15 04:56) Zgłoś naruszenie 20

    jak dla mnie powinien być bieg na 3km jak w wojsku

    Odpowiedz
  • zdegustowany(2017-01-17 11:41) Zgłoś naruszenie 20

    zrobić przeglad medyczny tych w biurach w mundurówce, bo kazdy odchodzący z biura na emeryturę dostaje tzw. dodatek inwalidzki, bo albo ręka z długopisu zniekształcona, albo z głową coś nie tak, albo nogi z siedzenia powykręcane i za to dostaja grupy inwalidzkie. Albo emerytura, albo inwalida a nie wszystko razem i zobaczycie ile kasy zostanie w budżecie. Wszystkie Panie ze słuzb mundurowych odchodzace na emeryturę to sa jeszcze inwalidkami, to żenujace, co to za komisje lekarskie ???. Człowiek ulegnie poważnemu wypadkowi płaci składki i dostaje grosze odszkodowania a inni dostaja dodatkowo do emerytury dożywotnie apanaże za to że pracowali za wysoką kasę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane