Wydatki na prezenty dla pracowników kontrahenta mają charakter reprezentacyjny i nie mogą pomniejszyć przychodu z działalności gospodarczej – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby. Nie ma przy tym znaczenia, że poniesiono je, aby podziękować za owocną współpracę biznesową.
Chodziło o przedsiębiorcę działającego od 1993 r. w branży budowlano-remontowej. Początkowo świadczył drobne usługi dla osób fizycznych, ale w 2001 r. nawiązał współpracę z dużym podmiotem. To pozwoliło mu rozszerzyć zakres działalności i osiągać wyższe przychody. Od tego czasu przedsiębiorca kontynuował współpracę. W 2015 r. firma partnerska obchodziła jubileusz więc postanowił wykupić jej pracownikom kilkudniowy wyjazd zagraniczny. Uważał, że takie wydatki to zwykłe podziękowanie za bardzo owocną dla niego współpracę i może je potrącić od swojego przychodu.
Nie zgodził się z nim dyrektor łódzkiej izby. Wyjaśnił, że sfinansowanie wyjazdu zagranicznego pracownikom firmy partnerskiej to wydatek reprezentacyjny, który zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT nie może być kosztem podatkowym.
Celem przedsiębiorcy było stworzenie oczekiwanego wizerunku u swojego kooperanta i podziękowanie mu za dotychczasową współpracę. To zaś spełnia definicję reprezentacji rozumianej jako budowanie „oczekiwanego obrazu firmy” – podsumował dyrektor.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 listopada 2015 r., nr IPTPB1/4511-474/15-4/AG