Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że dokonując rocznego obliczenia podatku na wniosek pracownika, składa się druk PIT-40.
Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że dokonując rocznego obliczenia podatku na wniosek pracownika, składa się druk PIT-40.
Zakład pracy chronionej (ZPChr) przekazuje kwoty miesięcznych zaliczek na PFRON i ZFRON aż do momentu, kiedy dochody pracownika (podatnika) przekroczą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Za kolejne miesiące zaliczki na podatek przekazywane są już do urzędu skarbowego. Jak postąpi płatnik w sytuacji, gdy dokonując na wniosek pracownika rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40, będzie miał obowiązek zwrócić pracownikowi nadpłatę?
Zakład pracy chronionej, mimo że przekazuje pobrane zaliczki za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej w 40 proc. na PFRON i w 60 proc. na ZFRON, zachowuje się tak samo jak inne podmioty (płatnicy) zatrudniające pracowników.
Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że dokonując rocznego obliczenia podatku na wniosek pracownika, stosuje zasady wynikające z art. 37 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W informacji PIT-40 wykazuje w części F kol. e zaliczki pobrane przez płatnika, w pełnej kwocie, niezależnie, czy przekazał je na PFRON, ZFRON, czy do urzędu skarbowego. Również dokonując rozliczenia nadpłaty płatnik będący zakładem pracy chronionej dokonuje stosownego potrącenia z kwot przekazywanych na PFRON i ZFRON.
Podstawa prawna
Art. 37, 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama