statystyki

Odsetki od odszkodowań. PIT wcale nie tak oczywisty

autor: Patrycja Dudek24.07.2018, 07:15; Aktualizacja: 24.07.2018, 07:45
NSA odpowie, czy odsetki od zadośćuczynienia są opodatkowane

NSA odpowie, czy odsetki od zadośćuczynienia są opodatkowaneźródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny zastanawia się, czy fiskus faktycznie może zarabiać kosztem obywatela, gdy prawo zostało ewidentnie naruszone przez organy państwa.

W ubiegłym tygodniu NSA odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie opodatkowania odsetek od zadośćuczynienia. W wielu dotychczasowych wyrokach sądy orzekały, że odsetki są opodatkowane, nawet gdy od odszkodowania lub zadośćuczynienia nie ma PIT (patrz tabela poniżej).

Tym razem jednak NSA nabrał wątpliwości, czy rzeczywiście tak być powinno w każdej sytuacji. Chodziło o podatnika, który dostał od państwa rekompensatę za bezprawne pozbawienie wolności, szykanowanie i represjonowanie za działalność związkową i niepodległościową w latach 1980–1989. Jego droga po rekompensatę była długa i wyboista. Na pieniądze czekał 5 lat i 8 miesięcy. Za ten czas dostał 51, 5 tys. zł odsetek.

Fiskus zażądał od nich podatku. Uznał, że odsetki za opóźnienie dłużnika w spełnieniu świadczenia są odszkodowaniem dotyczącym korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Nie są one zwolnione z PIT – stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, powołując się na art. 21 ust.1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane