statystyki

1 proc. PIT nie dla zapominalskich fundacji

autor: Mariusz Szulc09.11.2017, 07:15; Aktualizacja: 09.11.2017, 07:47
"Fundacja poinformowała o numerze swojego konta dopiero we wrześniu. Sądziła, że mimo opóźnienia powinna dostać pieniądze, które chcieli przekazać jej podatnicy."

"Fundacja poinformowała o numerze swojego konta dopiero we wrześniu. Sądziła, że mimo opóźnienia powinna dostać pieniądze, które chcieli przekazać jej podatnicy."źródło: ShutterStock

Organizacja pożytku publicznego, która zbyt późno powiadomi fiskusa o swoim rachunku bankowym, nie dostanie pieniędzy, które chcieli przekazać jej podatnicy – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Chodziło o fundację, która liczyła na środki z 1 proc. PIT zadeklarowanego przez podatników w zeznaniach rocznych składanych za 2011 r. Nie dostała jednak tych pieniędzy. Nie poinformowała bowiem naczelnika urzędu skarbowego o numerze swojego rachunku bankowego. Taki wymóg nakłada na nią art. 27a ust. 8 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1817 ze zm.). Fundacja miała na to czas do końca stycznia 2012 r. Obecnie termin ten jest dłuższy – do końca czerwca.

Fundacja poinformowała o numerze swojego konta dopiero we wrześniu. Sądziła, że mimo opóźnienia powinna dostać pieniądze, które chcieli przekazać jej podatnicy. Wskazywała, że spełnia wszystkie warunki przewidziane w art. 45c ustawy o PIT: ma status organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz figuruje w wykazie tych organizacji prowadzonym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego (obecnie jest to minister rodziny, pracy i polityki społecznej).


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane