statystyki

1 proc. PIT nie dla zapominalskich fundacji

autor: Mariusz Szulc09.11.2017, 07:15; Aktualizacja: 09.11.2017, 07:47
"Fundacja poinformowała o numerze swojego konta dopiero we wrześniu. Sądziła, że mimo opóźnienia powinna dostać pieniądze, które chcieli przekazać jej podatnicy."

"Fundacja poinformowała o numerze swojego konta dopiero we wrześniu. Sądziła, że mimo opóźnienia powinna dostać pieniądze, które chcieli przekazać jej podatnicy."źródło: ShutterStock

Organizacja pożytku publicznego, która zbyt późno powiadomi fiskusa o swoim rachunku bankowym, nie dostanie pieniędzy, które chcieli przekazać jej podatnicy – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Chodziło o fundację, która liczyła na środki z 1 proc. PIT zadeklarowanego przez podatników w zeznaniach rocznych składanych za 2011 r. Nie dostała jednak tych pieniędzy. Nie poinformowała bowiem naczelnika urzędu skarbowego o numerze swojego rachunku bankowego. Taki wymóg nakłada na nią art. 27a ust. 8 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1817 ze zm.). Fundacja miała na to czas do końca stycznia 2012 r. Obecnie termin ten jest dłuższy – do końca czerwca.

Fundacja poinformowała o numerze swojego konta dopiero we wrześniu. Sądziła, że mimo opóźnienia powinna dostać pieniądze, które chcieli przekazać jej podatnicy. Wskazywała, że spełnia wszystkie warunki przewidziane w art. 45c ustawy o PIT: ma status organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz figuruje w wykazie tych organizacji prowadzonym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego (obecnie jest to minister rodziny, pracy i polityki społecznej).


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane