Padł rekord w składaniu elektronicznych zeznań rocznych. Ale tylko 38 tys. podatników skorzystało z nowej usługi, zaoferowanej w tym roku po raz pierwszy przez urzędy skarbowe (PIT-WZ) – wynika z danych przekazanych DGP przez Ministerstwo Finansów.
Dane pokazują, że w tym roku podatnicy złożyli drogą elektroniczną o ponad 1 mln 256 tys. zeznań PIT więcej niż przed rokiem.
Korzystali z różnych możliwości – zarówno z funkcjonującego od dawna systemu e-Deklaracje, z usługi wstępnie wypełnionego zeznania (z ang. PFR), jak i z nowości polegającej na sporządzeniu zeznania przez skarbówkę. Ta ostatnia była skierowana do osób uzyskujących dochody rozliczane przez płatników (np. z umowy o pracę, zlecenie i o dzieło). Należało jedynie złożyć wniosek PIT-WZ (w tym także za pośrednictwem niektórych banków). Skarbówka miała maksymalnie pięć dni na przygotowanie zeznania rocznego PIT, z uwzględnieniem ulg na dzieci oraz rehabilitacyjnej. W praktyce – jak wynika z danych Ministerstwa Finansów – potrzebowała średnio trzech dni.
Jak podatnicy rozliczyli się za 2016r. z fiskusem przez internet / Dziennik Gazeta Prawna
Nowość na razie jeszcze nie za bardzo się przyjęła, ale należy przypomnieć, że wnioski PIT-WZ można było składać tylko przez miesiąc – od 15 marca do 18 kwietnia.
Z danych MF wynika, że uczyniło tak niespełna 38 tys. podatników. Z tego ponad 6,1 tys. poprosiło o rozliczenie ulgi na dzieci, 389 osób – ulgi rehabilitacyjnej, a 61 osób wystąpiło o uwzględnienie obu preferencji jednocześnie.
Najczęściej PIT-WZ składały osoby chcące rozliczyć się indywidualnie. O wspólne rozliczenie z małżonkiem wnioskowało 9,3 tys. osób. Samotnych rodziców, którzy chcieli, aby urząd rozliczył ich wspólnie z dzieckiem, było 749.
Dużo więcej osób skorzystało z dostępnej od wielu lat metody, polegającej na złożeniu formularza interaktywnego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Tym sposobem urzędy otrzymały w tym roku 9,1 mln zeznań. Dostępne były trzy rozwiązania. Podatnicy mogli:
● pobrać formularz, wypełnić go i wysłać fiskusowi samodzielnie;
● skorzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop lub
● skorzystać z oprogramowania udostępnianego przez zewnętrznych producentów.
Najczęściej za pomocą systemu e-Deklaracje składany był formularz PIT-37 (prawie 7 mln).
MF poinformowało też, że w ponad 106 tys. przypadkach podatnicy skorzystali z usługi wstępnie wypełnionego zeznania (PFR).