statystyki

Pełne oprocentowanie także bez wyroku TSUE

autor: Patrycja Dudek09.01.2020, 16:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację organom podatkowym. Podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie nie ma do czynienia z nadpłatą, która powstałaby wskutek orzeczenia TSUE stwierdzającego niezgodność z prawem wspólnotowym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację organom podatkowym. Podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie nie ma do czynienia z nadpłatą, która powstałaby wskutek orzeczenia TSUE stwierdzającego niezgodność z prawem wspólnotowym.źródło: ShutterStock

O niezgodności przepisów z prawem europejskim może orzec również sąd krajowy. Podatnikowi należą się wówczas odsetki liczone już od dnia zapłaty podatku – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór w tej sprawie toczyła spółka komandytowa, która zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z podwyższeniem kapitału. Odbyło się ono przez wniesienie aportu innego niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Po dwóch latach spółka doszła do wniosku, że podatek nie był należny. Jej wniosek o zwrot nadpłaty nie przyniósł jednak oczekiwanego skutku. Musiała czekać jeszcze trzy lata. Dopiero wtedy wygrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W 2015 r. orzekł on, że podatek był nienależny i że pobrano go z naruszeniem prawa UE.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany

Po wygranej spółka złożyła wniosek o zwrot nadpłaty. Liczyła, że oprócz samej daniny dostanie też oprocentowanie za cały okres, w którym budżet dysponował jej pieniędzmi. Rozczarowała się jednak po raz kolejny. Wprawdzie fiskus zwrócił jej pobrany podatek, ale w sprawie odsetek miał inne zdanie. Stwierdził, że są one należne jedynie od dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Wyjaśnił, że pełne oprocentowanie należy się jedynie po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE lub Trybunału Konstytucyjnego, gdy stwierdzą one sprzeczność regulacji z prawem UE lub konstytucją.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację organom podatkowym. Podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie nie ma do czynienia z nadpłatą, która powstałaby wskutek orzeczenia TSUE stwierdzającego niezgodność z prawem wspólnotowym.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj