Seniorzy stają się coraz częściej zauważaną grupą konsumentów. Ich rosnąca siła nabywcza sprawia, że srebrna gospodarka coraz odważniej sięga po rozwiązania z zakresu innowacyjnych technologii.
1
Roboty do towarzystwa dla osób starszych
W ramach finansowanego przez UE projektu SOCIALROBOT (SocialRobot) zajęto się badaniem możliwości wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) do wspomagania aktywnego i zdrowego życia osób starszych.
Jednym z priorytetów projektu było zintegrowanie najnowocześniejszych technologii robotycznych ze społecznościami i usługami wirtualnej opieki socjalnej w celu zwiększania samodzielności i poprawiania jakości życia. Zdefiniowano wymagania związane z różnymi aspektami starzenia się, takimi jak ograniczenie funkcji poznawczych lub mobilności, i wspomagano rozwój wirtualnego wsparcia z wykorzystaniem robotów sterowanych przez członków rodziny, przyjaciół czy sąsiadów. Poza ustaleniem potrzeb osób starszych i opracowaniem sieci społecznościowej i platformy obsługi robotów socjalnych zajęto się również analizą behawioralną mającą na celu adaptację relacji i kontekstów społecznych osób starszych.
ShutterStock
2
System DOREMI
Obejmuje szereg aplikacji, które kompleksowo monitorują stan zdrowia seniorów. Pracownicy Instytutu Żywności i Ochrony Zdrowia przy UCD w Dublinie podają, że spadek funkcji poznawczych, niedożywienie i siedzący tryb życia są głównymi przyczynami zachorowalności i przedwczesnej śmierci u osób starszych. Gry poznawcze, sieci czujników, systemy lokalizacji i inne inteligentne urządzenia opracowane w ramach projektu DOREMI mogą jednak pomóc przeciwdziałać tym zagrożeniom.
System DOREMI wykorzystuje cztery podstawowe technologie i trzy aplikacje. Wspomniane technologie to: Smart Carpet — deska do ćwiczenia równowagi na bazie technologii Wii użyta do codziennego pomiaru masy ciała, wyposażony w aplikacje tablet z systemem Android, bransoletka rejestrująca parametry pacjenta i wysyłająca je do centralnej bazy w domu, a ponadto 10 czujników środowiskowych umieszczonych w domu pacjenta, których zadaniem jest analiza jego nawyków i zbadanie stopnia socjalizacji.
Każda aplikacja monitoruje konkretny problem związany z procesem starzenia się: kondycję fizyczną, zdolności poznawcze poprzez serię gier oraz dietę.
ShutterStock
3
Kody QR
Iruma, miasto niedaleko Tokyo, wprowadziła innowacyjne zastosowanie dla kodów QR. Osoby starsze zagrożone demencją mają naklejony na paznokieć kod, który po zeskanowaniu pokazuje adres seniora i numer kontaktowy. Jak tłumaczą pomysłodawcy, dotychczasowe karteczki identyfikacyjne przyklejane do odzieży nie sprawdzają się: seniorzy często wybierają te części garderoby, przy których nie ma identyfikatora albo pod wpływem wiatru albo deszczu - odpinają się.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję