Cyberprzestępcy wykorzystują mechanizmy pozwalające na prezentowanie użytkownikowi poprawnego certyfikatu i kłódki w przeglądarce na podmienionej stronie banku. Jedynym sposobem na ochronę pieniędzy jest stosowanie kilku rodzajów zabezpieczeń.

Zdaniem ekspertów obecnie przestępcy wykorzystują bardzo zaawansowane metody wyłudzania danych (w tym także autoryzacyjnych) od użytkowników (klientów banków). Wykorzystywane przez nich mechanizmy (niektóre wirusy) pozwalają już na prezentowanie użytkownikowi poprawnego certyfikatu i kłódki w przeglądarce użytkownika na podmienionej stronie (np. banku). „Zielony certyfikat i zamknięta kłódka” nie dają już gwarancji że znajdujemy się na właściwej stronie – co więc możemy zrobić?

Oto na co zwracać uwagę

- Aktualizujmy system operacyjny komputera lub urządzenia mobilnego do najnowszej udostępnionej przez producenta wersji.
- Wyposażmy komputer w program antywirusowy oraz zaporę sieciową renomowanego producenta (takiego który zapewnia częste aktualizację sygnatur)
- Nie pobierajmy i nie instalujmy programów pobranych z niezaufanych źródeł (np. sieci P2P/Torrent)
- Nie otwierajmy dokumentów przesłanych mailem z niezaufanych / nieznanych źródeł (często pisanych w innym języku) – to najczęstsza droga infekcji
- Nie obniżajmy celowo poziomu bezpieczeństwa komputera lub urządzenia mobilnego
- Nie instalujmy w przeglądarce internetowej niezaufanych wtyczek