Na ekranie smartfona sprawdzisz gdzie jest najbliższy bankomat, poznasz najkrótszą trasę drogi i znajdziesz odpowiednią restaurację. Aplikacja od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dodaje nową niezwykłą funkcjonalność. "Moja komenda" to oprogramowanie stworzone, aby ułatwić znalezienie najbliższej jednostki policji. Przyda się w każdej sytuacji, chyba, że właśnie chcesz zgłosić kradzież telefonu.

Co aplikacja udostępnia użytkownikom? System zawiera bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Udostępniając swoje położenie, "Moja komenda" odnajduje najbliższą placówkę i proponuje najkrótszą trasę. Dodatkowo możemy połączyć się bezpośrednio z dyżurnym policjantem.

W jakich sytuacjach aplikacja się przyda? Sami autorzy przyznają, że nie jest to narzędzie alarmowe. Z poziomu programu również nie zgłosimy przestępstwa. "Została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. Przypominamy, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997" - czytamy w komunikacie resortu. Istotnym plusem systemu jest możliwość korzystania z niego nawet przy wyłączonym internecie. Zadowoleni z bazy powinni być więc turyści i osoby, które przebywają w obcym mieście, a także, jak tłumaczyła w rozmowie z TVN 24 rzeczniczka MSW, ludzie, którzy chcą przebadać się alkomatem. Koszt wdrożenia oprogramowania wyniósł 36 408 zł brutto.

Oto wszystkie deklarowane funkcje:

- praca w trybie offline
- wyszukiwanie najbliższych jednostek policji
- prezentacja komend i komisariatów na mapie
- wytaczanie trasy do wybranej jednostki policji (w trybie on-line)
-nawigacja do wybranej jednostki policji ( w trybie on-line)
- widok street view w miejscu lokalizacji komendy lub komisariatu
- informacje na temat prac prowadzonych w ramach Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji
- połączenie z wybraną jednostką jednym kliknięciem
- wyszukiwanie komend i komisariatów po adresie, nazwie jednostki, mieście lub kodzie pocztowym

„Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją pobrać w App Store i Google Play. Usługa jest bezpłatna. 

Źródło: MSW/Policja