Komórka pokaże ci wszystko. Nawet drogę do najbliższej... jednostki policji. "Moja komenda" to nowa aplikacja udostępniona mobilnym internautom przez MSW.

Na ekranie smartfona sprawdzisz gdzie jest najbliższy bankomat, poznasz najkrótszą trasę drogi i znajdziesz odpowiednią restaurację. Aplikacja od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dodaje nową niezwykłą funkcjonalność. "Moja komenda" to oprogramowanie stworzone, aby ułatwić znalezienie najbliższej jednostki policji. Przyda się w każdej sytuacji, chyba, że właśnie chcesz zgłosić kradzież telefonu.

Co aplikacja udostępnia użytkownikom? System zawiera bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Udostępniając swoje położenie, "Moja komenda" odnajduje najbliższą placówkę i proponuje najkrótszą trasę. Dodatkowo możemy połączyć się bezpośrednio z dyżurnym policjantem.

W jakich sytuacjach aplikacja się przyda? Sami autorzy przyznają, że nie jest to narzędzie alarmowe. Z poziomu programu również nie zgłosimy przestępstwa. "Została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. Przypominamy, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997" - czytamy w komunikacie resortu. Istotnym plusem systemu jest możliwość korzystania z niego nawet przy wyłączonym internecie. Zadowoleni z bazy powinni być więc turyści i osoby, które przebywają w obcym mieście, a także, jak tłumaczyła w rozmowie z TVN 24 rzeczniczka MSW, ludzie, którzy chcą przebadać się alkomatem. Koszt wdrożenia oprogramowania wyniósł 36 408 zł brutto.

Oto wszystkie deklarowane funkcje:

- praca w trybie offline
- wyszukiwanie najbliższych jednostek policji
- prezentacja komend i komisariatów na mapie
- wytaczanie trasy do wybranej jednostki policji (w trybie on-line)
-nawigacja do wybranej jednostki policji ( w trybie on-line)
- widok street view w miejscu lokalizacji komendy lub komisariatu
- informacje na temat prac prowadzonych w ramach Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji
- połączenie z wybraną jednostką jednym kliknięciem
- wyszukiwanie komend i komisariatów po adresie, nazwie jednostki, mieście lub kodzie pocztowym„Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją pobrać w App Store i Google Play. Usługa jest bezpłatna.

Źródło: MSW/Policja