Wakacje to okres największej aktywności włamywaczy. Dlatego latem warto zadbać o bezpieczeństwo posesji. Nowoczesne systemy monitorujące dają pewność, że zawsze zostaniemy zaalarmowani o obecności intruza i szybko wezwiemy pomoc. Pokazujemy, jak zainstalować je w domu.

Pierwszą część naszego wakacyjnego cyklu poradnikowego poświęcamy ochronie wnętrza domu lub mieszkania. Budujemy kompleksowy i inteligentny system ochrony posesji. Oparty na nowoczesnych fotopułapkach, minikamerze ze zdalnym sterowaniem i kamerze kamuflowanej. To rozwiązanie energooszczędne i skuteczne, a dodatkowo pozwalające na kontrolę systemu z pomocą zwykłego smartfona.

Pierwsze kroki

Początkowym etapem tworzenia systemu jest skompletowanie trzech sprytnych urządzeń. Są to:

  • Fotopułapka z metalową obudową
  • Mikrokamera ze zdalnym sterowaniem GSM X009
  • Kamera IP DVR-32 ze zdalnym dostępem przez InternetGdzie kupimy niezbędny sprzęt? W dobrym sklepie z urządzeniami i akcesoriami detektywistycznymi. Produkty dostępne w tych miejscach są idealne do ochrony mienia. Polecają je nawet specjaliści ds. ochrony. Potrzebujemy również niezbędnych narzędzi:

  • Wiertarki udarowej
  • Młotka
  • Kołków rozporowychZabezpieczamy wejście

Najpierw instalujemy fotopułapkę. Idealnym miejscem dla niej jest drzewo, słup lub ściana ogrodzenia naprzeciwko wejścia do domu. To zapewni urządzeniu najlepsze pole widzenia. Alternatywnie można ją umieścić na budynku, tak by zasięgiem obejmowała drzwi wejściowe
i okna na parterze.

My wybraliśmy ścianę ogrodzenia naprzeciwko drzwi wejściowych. Teraz z pomocą wiertarki nawiercamy otwór na wysokości ok. 2 metrów. Umieszczamy w nim kołek rozporowy. Następnie fotopułapkę wkładamy w metalową obudowę. Tak przygotowane „pudełko” przykładamy zawieszką do oczka kołka. Teraz pozostaje dokręcić całość wkrętem z szeroką główką. W ten sposób fotopułapka będzie stabilnie zamocowana i z pewnością nie spadnie na ziemię.

- Ostatni krok to konfiguracja z pomocą specjalnego programu dołączonego do urządzenia – mówi Krzysztof Rydlak, ekspert ds. produktów w firmie Spy Shop. – Wystarczy podstępować według instrukcji, a cały proces przebiegnie szybko i sprawnie.

Po odpowiednich ustawieniach fotopułapka jest gotowa do pracy.

Pierwszy element naszego inteligentnego monitoringu jest gotowy. Fotopułapka alarmuje o pojawieniu się intruza wiadomością MMS lub e-mail. Kolejne ogniwo systemu pozwoli na zdalny podgląd sytuacji

Podsłuch mieszkania

Mikrokamera ze zdalnym sterowaniem GSM X009 umożliwia podsłuchanie wnętrza domu z dowolnego miejsca na ziemi. By słyszeć, czy ktoś myszkuje po naszych pokojach umieszczamy ją w głównym korytarzu. To urządzenie o małych rozmiarach. Nie wymaga stałego zasilania ani żadnego okablowania. - Kładziemy ją w miejscu, które naszym zdaniem zapewnia najlepsze zebranie dźwięku z wnętrza domu – tłumaczy Krzysztof Rydlak. – Włamywacze często przewracają przedmioty lub niszczą meble. Hałas z pewnością zostanie zebrany wysoce czułym mikrofonem.

Jak działa gadżet? Będąc poza domem nawiązujemy połączenie z kartą SIM urządzenia. W ten sposób możemy podsłuchać, czy w budynku dzieje się coś podejrzanego. X009 działa do dwóch tygodni w trybie czuwania. Oznacza to, że w trakcie wyjazdu nie musimy obawiać się o wyczerpanie akumulatora urządzenia. Kamera może też nagrywać obraz lub robić zdjęcia, gdy zachodzi taka potrzeba.

Widok na kosztowności

Czas na ostatni element inteligentnego monitoringu. Kamera kamuflowana w budziku ze zdalnym dostępem przez Internet zapewnia podgląd newralgicznego miejsca domu. Tego, gdzie trzymane są kosztowności. Urządzenie posiada wyjątkowo dyskretny wygląd. Dodatkowo zachowuje wszystkie funkcjonalności radio-budzika. W ten sposób intruz nie jest w stanie rozpoznać, że go obserwujemy.

Urządzenie stawiamy w wybranym miejscu i konfigurujemy z użyciem dołączonego programu. Po tej czynności kamera może łączyć się z siecią poprzez WiFi. To jej główna zaleta. W ten sposób korzystając z komputera, tabletu lub nowoczesnego smartfona obserwujemy, co dokładnie dzieje się w domu.

Monitoring gotowy

Zbudowaliśmy inteligentny system domowego monitoringu. Wszystkie jego elementy są sterowalne z pomocą większości współczesnych telefonów. System chroni kompleksowo. Oznacza to, że zapewnia nam wgląd w sytuację na każdym możliwym etapie włamania. Największą zaletą tego rozwiązania jest szybki czas reakcji na zagrożenie i możliwość błyskawicznego wezwania policji.

SpyShop