FinTech rozwija się z zawrotną prędkością. Jak postrzegają to zjawisko założyciele jednej z największych słowackich krypto-spółek, która niedawno weszła również na nasz rynek? Zapytaliśmy o to Milana Božika i Petra Mariša - przedstawicieli spółki CRYPTON DIGITAL, SE, która łączy innowacyjne rozwiązania płatnicze z bezpiecznym inwestowaniem w kryptowaluty.
Media
Platforma kryptowalutowa WEXO zaczęła niedawno oferować swoje usługi na rynku polskim, węgierskim i czeskim. Jej celem jest umożliwienie zwykłym ludziom posiadania kryptowalut oraz korzystania z nich w pełnym zakresie, jak ma to miejsce obecnie w przypadku walut FIAT. Obecnie ponad 1300 klientów posiada konto WEXO oferujące możliwość dokonania sprzedaży, zakupu, przelewu lub bezpiecznego przechowywania kryptowalut, a także wymiany kryptowalut o najwyższej jakości na rynku za pośrednictwem własnego kantora kryptowalut WEXO.
Jakie największe korzyści dla spółki przynosi waszym zdaniem FinTech?
Milan Božik: W perspektywie przyszłego rozwoju oczekuję, że FinTech obejmie wszystkie obszary sektora finansowego. Otwieranie konta w oddziale banku będzie w przyszłości już tylko wspomnieniem, dlatego największej korzyści spodziewamy się właśnie w sektorze bankowym.
Peter Mariš: Z WEXO obserwujemy obecnie olbrzymie zapotrzebowanie użytkowników na naprawdę wysokiej jakości usługi z zakresu kryptobankowości, jakimi są siła nabywcza, sprzedaż, realizacja płatności i inne udogodnienia.
Co spowodowało, że obraliście ten kierunek w waszej działalności?
Milan Božik: W firmach, w których pracowałem wcześniej, brakowało mi możliwości samorealizacji i ekspansji na cały świat. A obecne czasy innowacji cyfrowych były dla mnie inspiracją do założenia CRYPTON DIGITAL.
Peter Mariš: Moim celem jest wprowadzenie na rynek innowacyjnych technologii, które potrafią ułatwić życie. Czuję się spełniony, gdy posuwam się naprzód, przynoszę coś nowego i motywują mnie grupy ludzi, z którymi udało nam się już zbudować relacje i pomyślnie ich wprowadzić w świat inwestycji i kryptowalut – zadowoleni klienci, inwestorzy i inni partnerzy.
Wydaje się, że koronawirus zostanie z nami także w przyszłym roku. Czy to odpowiedni czas na inwestycję w kryptowaluty?
Milan Božik: Zdecydowanie tak, pod koniec ubiegłego miesiąca byliśmy świadkami wzrostu ceny Bitcoina o tysiąc dolarów w ciągu 24 godzin. A obecny koronakryzys to bardzo dobry „napędzacz” cyfryzacji, co ostatecznie pomaga również kryptowalutom.
Peter Mariš: Historia pokazuje nam, że podczas różnych kryzysów rosły alternatywne aktywa. W dzisiejszym cyfrowym świecie aktywa cyfrowe mogą mieć tendencję rosnącą i z powodu wartości użytkowej mogą rosnąć jeszcze bardziej niż aktywa materialne. Kryptowaluta ma tendencję do znacznego przyspieszenia tempa wzrostu podczas kryzysów.
Świadczenie usług w ramach tego projektu zapewnia pod względem produktowym czeska spółka partnerska UPDN ONE, s.r.o. posiadająca bogate doświadczenie na rynku finansowym.
CRYPTON DIGITAL, SE wspiera projekt ze środków własnych, oferuje jednak możliwość nabycia udziałów w projekcie WEXO i czerpania korzyści płynących z zysków innowacyjnej spółki.