Kończyce Wielkie miejscowością uzdrowiskową? Dlaczego nie, gdyż - wbrew pozorom - jest to całkiem realny pomysł.

ikona lupy />
W trakcie zwiedzania Alei wśród Starych Dębów im. Husarii Polskiej. W tle pałac w Kończycach Wielkich / foto: materiały prasowe

Prawie 100 lat temu, na łamach „Gwiazdki Cieszyńskiej”, pisał o tym prof. Wiktor Wawrzyczek. - Idea uzdrowiska to przedsięwzięcie rozłożone na lata, w którego realizację, oprócz samorządu, należy włączyć sektor biznesu i nauki. Pomysł ten zrodził się w mojej głowie kilka lat temu i ewoluował w miarę realizacji w Kończycach Wielkich poszczególnych inwestycji. W zasadzie od początku kadencji krok po kroku realizowano plan rewitalizacji, oparty na atutach przyrodniczo-historycznych kończyckiej miejscowości, która w dalszym ciągu pozostaje wsią o charakterze rolniczym, za to o ponadprzeciętnych walorach turystyczno–rekreacyjnychzauważa Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.

W miejscowości znajdują się liczne pomniki przyrody (w tym najstarsze dęby w województwie śląskim) oraz piękne zabytki: drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła z 1777 r., kompleks pałacowo-parkowy z XVIII w., na terenie którego w roku 2020 została utworzona winnica nawiązująca do regionalnych tradycji winiarskich (zgodnie z zamierzeniami właściciela w pałacu powstać ma hotel a właściwie winotel dla miłośników dobrego wina i turystyki winiarskiej, czyli enoturystów), kaplica Opatrzności Bożej z 1767 r. i folwark ziemski Karłowiec z roku 1760, w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, a docelowo również noclegowa.

Wszystkie powyższe obiekty są wpisane do rejestru zabytków i znajdują się blisko siebie, tj. w promieniu do 1000 metrów. Z uwagi na ogromny potencjał turystyczno-rekreacyjny opisywanego terenu, w kontekście planów inwestycyjnych prywatnych właścicieli (kompleksu pałacowo-parkowego oraz folwarku ziemskiego Karłowiec) zasadnym jest stworzenie przez samorząd warunków do wsparcia rozwoju przedsiębiorczości bazującej na endogenicznych zasobach miejscowości.

ikona lupy />
Goście z WST w Katowicach z wójtem Grzegorzem Sikorskim przy pomniku-ławeczce hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein / foto: materiały prasowe

- Filarem przemian stała się postać hrabiny Gabrieli von Thun und Hohenstein z rodu Larisch von Mönnich, przez mieszkańców Śląska Cieszyńskiego zapamiętanej jako „Dobra Pani”, gdyż była znaną filantropką, działaczką społeczną, która ufundowała jeden z pawilonów cieszyńskiego szpitala. Bardzo się cieszę, że udało nam się ją uhonorować w formie pomnika w kształcie ławeczki, która znajduje się obok drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła oraz ścieżki jej imienia, łączącej kompleks pałacowo-parkowy z równie zabytkowym drewnianym kościołem. W międzyczasie odnowiliśmy elewację budynku byłego gimnazjum, którego „Dobra Pani” była fundatorką, wybudowaliśmy boisko wielofunkcyjne, celem stworzenia parku rekreacyjnego przejęliśmy ponad hektarową działkę od Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Przebudowaliśmy odcinek ulicy Kościelnej wraz z odwodnieniem, dokończyliśmy budowę ulicy Zamkowej, która wreszcie łączy się z drogą wojewódzką DW 938. Powstał Dom Sportowca, siłownia plenerowa, wytyczono Aleję wśród Starych Dębów im. Husarii Polskiej, a winnica nadała nową jakość terenowi wokół kończyckiego pałacu kontynuuje wójt Sikorski.

Włodarz gminy podkreśla, że bardzo cieszy go współpraca z właścicielami pałacu, z którymi jeszcze kilka lat temu toczono batalię sądową celem uchronienia kończyckiego zabytku przed zniszczeniem. Obecnie, nie żywiąc wobec siebie urazy, potrafią razem patrzeć w przyszłość, wspólnie budując podwaliny pod rozwój kończyckiej enoturystyki. Nie bez znaczenia jest także bardzo dobra współpraca z właścicielami Folwarku 1760, czyli byłego folwarku ziemskiego Karłowiec, który wkrótce może stać się bazą noclegową z prawdziwego zdarzenia.

Bez wątpienia planowana (ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - edycja trzecia PGR) przebudowa dróg z wydzieleniem pasa pieszo-rowerowego dla ulicy Dębina i części ulicy Zamkowej jest takim działaniem. Projektowana inwestycja stanowić będzie zwarty ciąg komunikacyjny łączący ze sobą wyżej wymienione zabytki. Osobom odwiedzającym hotelowy pałac czy miejsca noclegowe w Folwarku 1760 umożliwi ona bezpieczne przemieszczanie się, a nawet spacerowanie. W tym miejscu warto wspomnieć, iż powstały ciąg prowadzić będzie również do Ścieżki im. hrabiny Gabrieli, Szlaku Pomników Przyrody, Alei wśród Starych Dębów im. Husarii Polskiej, zespołu szkolno-przedszkolnego, boiska wielofunkcyjnego, Domu Sportowca czy projektowanego parku rekreacyjnego, który zostanie utworzony na terenie działki przejętej od powiatu cieszyńskiego.

Opisany potencjał przyrodniczo-kulturowy zostanie wykorzystany do stworzenia z „popegeerowskiej” wsi miejscowości o charakterze wypoczynkowo-uzdrowiskowym. W tym miejscu warto dodać, iż na terenie Kończyc Wielkich znajdują się źródła wody jodowej, której skład znacząco przewyższa wodę z pobliskiego uzdrowiska Darków w Republice Czeskiej, o czym w latach 30 ubiegłego wieku na łamach wspomnianej gazety pisał prof. Wiktor Wawrzyczek.

ikona lupy />
Wójt Grzegorz Sikorski podczas warsztatów strategicznych przedstawia główne kierunki przekształcania przestrzeni publicznej Kończyc Wielkich / foto: materiały prasowe

W celu włączenia w przedsięwzięcie sektora naukowego, 8 marca 2022 roku gmina Hażlach zawarła z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach umowę, której przedmiotem jest opracowanie przez studentów architektury projektów koncepcyjnych dotyczących lokalizacji znajdujących się na jej terenie. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki wszystkim tym działaniom uda się przywrócić dawną świetność miejscowości i obok słowa „Wielkie” w nazwie Kończyc pojawi się także określenie „Zdrój”.

Wiadomość, że Kończyce Wielkie mają szansę stać się miejscowością zdrojową już napełniła niektóre osoby prawdziwym entuzjazmem. - Niewykorzystany potencjał tego miejsca od wielu lat przewija się w codziennych rozmowach. W jakiej perspektywie czasowej możemy się spodziewać finału tego projektu? – pyta w mediach społecznościowych jeden z mieszkańców.

- Obecnie jesteśmy dopiero w połowie drogi, lecz już na tyle daleko, że głośno o tym mówimy. Naszym celem jest stworzenie ciągu komunikacyjnego, który połączy pałac z folwarkiem i kościołem. Następnie chcemy stworzyć park rekreacyjny na działce przekazanej nam przez powiat w roku 2020. Tworzymy w ten sposób

środowisko dla rozwoju biznesu rekreacyjnego. Bez właścicieli pałacu oraz folwarku ten pomysł nie ma szans na realizację, ponieważ to oni posiadają lokale, w których może być prowadzona działalność hotelarska i gastronomiczna. Projekt jest rozłożony na lata, dlatego trzeba działać, wytyczać kierunek, a nie tylko mówić, że mamy ładnie... - podkreśla wójt Grzegorz Sikorski.