Działania ukierunkowane na ochronę środowiska w skali globalnej, ale również wspierające i aktywizujące społeczności regionów, to elementy wpisane w strategie biznesowe odpowiedzialnych firm.

Obchodząca w tym roku jubileusz 30-lecia Grupa MARMA Polskie Folie, to przykład przedsiębiorstwa wrażliwego i otwartego na potrzeby otoczenia. Firma specjalizuje się w produkcji wyrobów polietylenowych i jest jednym z liderów ekologicznego i efektywnego przetwórstwa tworzyw sztucznych
w Europie.

Mimo globalizacji wielu obszarów gospodarki, rośnie na znaczeniu interes lokalnych społeczności. Grupa MARMA, działając w konkretnych środowiskach na terenie kilku miejscowości w Polsce w województwach podkarpackim, śląskim i opolskim (Rzeszów, Kańczuga, Witryłów, Bielsko-Biała, Kędzierzyn-Koźle) jest mocno zaangażowana w rozwój tych regionów i społeczeństw je zamieszkujących. – Taką politykę prowadzimy od bardzo dawna, kiedy jeszcze nie obowiązywało, powszechne dziś, pojęcie „CSR”. Od początku naszej działalności społecznej stawiamy na wspólne działania, a nie tylko na zwykłe wsparcie finansowe, które w gruncie rzeczy jest dość proste w realizacji, ale oczywiście jest ważne i ma swoje miejsce w naszej strategii – mówi Marta Półtorak, Prezes Zarządu MARMA Polskie Folie Sp. z o.o. Formy aktywizowania są najbardziej wartościowe, bo angażują i mają wymierny efekt edukacyjny – uczą poprawnych postaw i nawyków życiowych, niosą wiele nowych pomysłów i inspiracji, z czego korzystamy również i my jako przedsiębiorstwo.

Przykładów takich działań Grupy MARMA jest wiele. Firma między innymi sfinansowała budowę Domu Polskiego w Nepalu dla ofiar trzęsienia ziemi, wsparła pobyt w Polsce grupy dzieci z Ukrainy pochodzących z obszarów objętych działaniami wojennymi, jest wieloletnim mecenasem Towarzystwa Św. Brata Alberta, wspiera bogatą ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży (artystycznych, muzycznych, komputerowych) stowarzyszenia „Siemacha”, wsparła wydanie pierwszego polskiego przekładu „Matematycznych zasad filozofii przyrody” Newtona, czy sponsoruje podkarpacki sport zawodowy i amatorski.

foto: materiały prasowe

Istotnym zagadnieniem w strategii społecznej odpowiedzialności grupy MARMA jest ekologia. Firma jest w pełni świadoma trendu odchodzenia od plastiku. Prawdopodobnie jednak nigdy całkowicie nie uda się wyeliminować tworzyw sztucznych z naszego życia. Są dziedziny gospodarki, gdzie są nadal niezastąpione z uwagi na ekonomikę, funkcjonalność i uniwersalność. Istotny jest skuteczny recykling tych produktów, a także technologie oparte o degradowane biokomponenty, na czym od lat skupia się Grupa MARMA.
– Wspólnie z naukowcami opracowujemy sposoby pełnego odzysku surowca, który po przetworzeniu może ponownie posłużyć do produkcji nowych komponentów lub gotowych wyrobów – mówi prezes Marta Półtorak. To np. technologia regranulacji folii, która do tej pory, po zużyciu, trafiała do spalarni. Teraz, za pomocą kompatybilizatorów, odzyskany granulat wykorzystywany jest do produkcji nowych wyrobów. – Chcemy trend kompleksowego, zamkniętego obiegu surowców rozwijać we wszystkich naszych zakładach. Dzięki temu, oprócz wymiernych korzyści ekonomicznych, zmniejszamy zużycie komponentów pozyskiwanych z zewnątrz i prowadzimy skuteczną gospodarkę odpadami opartą na recyklingu – zaznacza M. Półtorak, i dodaje: – Szukamy także alternatywy dla folii PET, aby nasze laminaty były monowarstwowe, a przez to łatwiejsze do przetworzenia. Wdrażamy technologię MDO (z ang. Machine Direction Orientation), która polega na takim rozciąganiu wytłaczanej folii, że nadaje się jej nieosiągalne wcześniej właściwości, jak m.in. większą sztywność, przezroczystość, wytrzymałość oraz mniejszą przenikalność pary wodnej i gazów. Dzięki temu folie MDO mogą być znacznie cieńsze, co niesie mniejsze zużycie materiału oraz obniża cenę. W trend ten wpisuje się również zastępowanie surowców wytwarzanych z ropy naftowej, biopochodnymi, jak trzcina cukrowa, skrobia ziemniaczana, czy papier, które rozkładają się w warunkach kompostu.

W kontekst ekologii w Grupie MARMA wpisuje się także stosowanie najnowszych rozwiązań w zakresie automatyzacji, procesów sterowania i cyfrowego zarządzania firmą, które wspierają maksymalizację efektywności i ochronę środowiska. – Być może to stwierdzenie uznane zostanie za prowokacyjne, ale wyroby wyprodukowane z tworzyw sztucznych, które mogą być w pełni poddane recyklingowi, jak np. nasze opakowania, pozostawiają po sobie znacznie mniejszy ślad węglowy, niż te wyprodukowane z innych surowców – podsumowuje prezes Marta Półtorak.

Magdalena Tułecka, Jacek Majewski


W zakładach Grupy MARMA Polskie Folie powstają wyroby dla rolnictwa
i ogrodnictwa, m.in. folie siedmiowarstwowe, laminaty, nowoczesne ekologiczne opakowania dla przemysłu spożywczego i chemicznego wraz z wysokiej jakości nadrukami fleksograficznymi. Sztandarowym produktem firmy są membrany wysokoparoprzepuszczalne z rodziny Dachova i ekrany dla budownictwa. Ponadto MARMA wytwarza też folie termokurczliwe, worki wentylowe, siatki poliolefinowe różnego przeznaczenia, tkaniny z włókien sztucznych wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki, maseczki medyczne i ochronne oraz tkaniny medyczne do różnych zastosowań np. kombinezonów.

foto: materiały prasowe