Państwa firma zajmuje się wdrażaniem najnowocześniejszych technologii zarządzania i sterowania ruchem kolejowym, które zapewniają bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. To wymaga współpracy i zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Z jakimi wyzwaniami muszą się Państwo mierzyć w tym zakresie?

Automatyka kolejowa to branża niszowa, w której kształcenie kadry inżynierskiej odbywa się na niewielu uczelniach. Na Politechnice Warszawskiej rocznie kończy studia z tej specjalności zaledwie kilku absolwentów. Podobnie sytuacja wygląda w innych ośrodkach akademickich. Rail Engineering podejmuje różnorodne kroki, aby zapobiec powstającej luce kadrowej. Przykładowo zatrudniamy inżynierów także z innych kierunków pokrewnych, aby następnie „przyuczyć” ich do specyfiki branży. Współpracę z kandydatami nawiązujemy już na etapie studiów poprzez organizowanie praktyk w naszym biurze projektowym, gdzie mogą zapoznać się z tematyką w praktyce. Cykl kształcenia projektanta SRK czy inżyniera aplikacji z zakresu automatyki kolejowej jest dość długi i wieloetapowy, obejmuje zarówno praktykę w biurze projektów, jak i przy realizacji inwestycji. Właściwie większość naszych pracowników zdobyła wiedzę i doświadczenie w ten sposób.

W jaki sposób Państwa firma dba o rozwój zawodowy pracowników?

Rail Engineering motywuje swoich pracowników do zdobywania uprawnień budowlanych w zakresie projektowania poprzez doświadczenie, organizowanie praktyk zawodowych na budowie oraz finansowanie kursów przygotowujących do egzaminów. Dzięki tym działaniom zyskują oni szansę na awans i samodzielne pełnienie funkcji projektowych. Inicjatywy te są realizowane nie tylko na rynku polskim, lecz także niemieckim. Wielu naszych pracowników zdobyło wiedzę o najnowocześniejszych technologiach, biorąc czynny udział w projektach zagranicznych. W ostatnim czasie kilku naszych projektantów ukończyło specjalistyczny kurs i po zdaniu egzaminu uzyskało uprawnienia do projektowania w Niemczech.

Poza wspieraniem naszych pracowników w uzyskiwaniu uprawnień budowlanych, nasza firma umożliwia uczestnictwo w wydarzeniach branżowych, takich jak konferencje, targi i seminaria naukowe, pokrywając związane z tym koszty i angażując ich merytorycznie w te wydarzenia (prezentacje, odczyty, panele).

W celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych osobom zatrudnionym w Rail Engineering oferujemy różne formy wsparcia, w tym: szkolenia i kursy techniczne, administracyjne, studia inżynierskie i magisterskie (w dziedzinie transportu i sterowania ruchem kolejowym), warsztaty menedżerskie, a także studia podyplomowe – zarządzanie projektami oraz kursy językowe. Firma przeprowadza cykliczne przeglądy pracowników, na których omawia się dalszy rozwój danej osoby zarówno zawodowy, jak i indywidualny, oraz jego oczekiwania w stosunku do pracodawcy.

Jakie ponadstandardowe świadczenia może otrzymać osoba zatrudniona w Rail Engineering sp. z o.o.?

Pracownicy Rail Engineering mogą korzystać z dodatkowych benefitów, takich jak ubezpieczenie na życie, program Prywatna Emerytura oraz specjalne pakiety opieki medycznej, w tym preferencyjne pakiety dla ich rodzin. Firma aktywnie prowadzi działania socjalne, wspierając m.in. wypoczynek pracowników i ich dzieci, aktywności fizyczne poprzez program Multisport oraz organizując dopłaty świąteczne i prezenty dla dzieci.

Zapewniamy również szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w sieci, obejmujące zarówno działania zawodowe, jak i prywatne aspekty ochrony danych. Jako atut ponadstandardowych świadczeń możemy także wymienić wszelkie wspomniane wcześniej szkolenia, kursy oraz studia.

ikona lupy />
Wspierający pracodawca / fot. materiały prasowe

Jakie działania podejmuje Państwa firma, aby zapewnić pracownikom odpowiedni work-life balance?

Wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników w zakresie work-life balance, firma daje możliwość elastycznych rozwiązań, np. pracę zdalną, indywidualne godziny pracy, szczególnie mając na uwadze uprawnienia rodzicielskie zatrudnionych. Firma pozytywnie odnosi się również do inicjatyw pracowniczych w zakresie działalności charytatywnej poprzez udostępnianie pomieszczeń, sprzętu, środków transportu niezbędnych np. do prowadzenia zbiórek dla osób poszkodowanych w powodzi lub wsparcia schronisk dla zwierząt.

Dodatkowo Rail Engineering chętnie kontynuuje zatrudnianie osób, które jako pracownicy przeszli na emeryturę, doceniając ich wiedzę i doświadczenie oraz przyczyniając się do aktywizacji zawodowej seniorów.

Proszę powiedzieć, co oznacza dla Państwa pojęcie „dobry pracodawca”?

Pojęcie „dobry pracodawca” ma wiele wymiarów i może znacząco wpłynąć na atmosferę w firmie, zaangażowanie pracowników oraz ich efektywność. Jako pracodawca dążymy do otwartego dialogu z pracownikami, organizując cykliczne spotkania, na których przedstawiamy bieżącą sytuację firmy, strategię rozwoju, a także odpowiadamy na pytania. Dbamy o zapewnienie dobrych warunków, zarówno pod kątem wyposażenia biura, sprzętu, wymogów BHP, jak i poprzez dostęp do prywatnej opieki medycznej, ochrony ubezpieczeniowej, programu emerytalnego oraz bogatej oferty zakładowego funduszu socjalnego. Aktywnie wpieramy pracowników w podnoszeniu ich kwalifikacji zawodowych. Promujemy nasze podstawowe wartości, którymi są: transparentność, pasja, elastyczność, odpowiedzialność, szacunek. Wszelkie te działania odgrywają kluczową rolę w budowaniu wzajemnego zaufania oraz współtworzeniu naszej firmy.

Zatem dobry pracodawca to taki, który inwestuje w swoich pracowników, dba o ich rozwój i dobrostan, a także tworzy inspirujące i wspierające środowisko pracy. Tego rodzaju podejście przekłada się na lojalność, zaangażowanie i satysfakcję pracowników, co w dłuższej perspektywie przynosi korzyści całej firmie.

Rozmawiała Małgorzata Bachórz
ikona lupy />
fot. materiały prasowe