Racjonalnie korzystamy z zasobów naturalnych. Wszystkie podejmowane działania realizujemy zgodnie z wymogami przepisów dotyczących ochrony środowiska, łącząc je z nowoczesnymi proekologicznymi technologiami.
Na czym polega proces koagulacji - między innymi tego można się dowiedzieć w Miasteczku Naukowym MPWiK / Media

MPWiK we Wrocławiu to 150 lat służby na rzecz lokalnej społeczności. Dostarczamy wysokiej jakości wodę ujmowaną z Oławy i Nysy Kłodzkiej. Naszymi usługami objętych jest ponad 800 tys. odbiorców z Wrocławia i kilku ościennych gmin. Odpowiadamy też za odbiór i oczyszczanie ścieków. Realizacja tych zadań jest możliwa dzięki dwóm zakładom produkcji wody, nowoczesnej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków, a także dwóm tys. km sieci wodociągowej i dwóm tys. km sieci kanalizacyjnej, sanitarnej oraz deszczowej. Fundamentem społecznego zaangażowania są nowe technologie, które już od wielu lat wpisują się w DNA naszej firmy.

We Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków prowadzony jest obecnie projekt wdrożenia gospodarki cyrkularnej, który pozwoli na odzysk wody i surowców ze ścieków oczyszczonych. Swój udział w ograniczaniu strat wody mają także Zakłady Produkcji Wody, gdzie analizujemy możliwość wykorzystania popłuczyn z filtrów, jako wody technologicznej. Przykładem troski o środowisko naturalne jest też modernizacja naszych ujęć, która zwiększa efektywność pozyskania surowca. Ogromną wagę przywiązujemy do remontów sieci i rozbudowy kanalizacji w obrębie miasta, dzięki temu skutecznie zmniejszamy ilość zanieczyszczeń odprowadzanych do wód powierzchniowych oraz ograniczamy straty wody z 23 proc. do poniżej 10 proc. Jest to wynik pozwalający na umieszczenie MPWiK wśród najlepszych europejskich firm wodociągowo-kanalizacyjnych.

Kwestie technologiczne mają bardzo duże znaczenie, ale to nie wszystko. Dlatego, jako firma odpowiedzialna społecznie, stawiamy na poprawę świadomości ekologicznej w zakresie m.in. racjonalnego korzystania z zasobów wodnych, dbania o środowisko naturalne oraz eliminowania negatywnego wpływu człowieka na naszą planetę. Firmowe maskotki – Błękitka i Groblik – pomagają dzieciom w przyswajaniu trudnej tematyki związanej z ekologią. To również bohaterowie strony internetowej – MPWiK Dzieciom, gdzie można znaleźć gry zręcznościowe i edukacyjne, ekologiczne ciekawostki, a także filmy animowane. Bajki opowiadają przygody strażników wody, którzy walczą z uprzykrzającymi ludziom życie eko złoczyńcami – Potworem Zatorem i Zbójem Wodopojem.

Festiwal Wody to kolejna okazja, by powiedzieć NIE plastikowi / Media

Za swoje zasługi, Błękitka i Groblik zostali patronami wprowadzonego w tym roku szkolnym pilotażowego projektu – Akademia Przyjaciół Wody. To działanie skierowane do wrocławskich przedszkoli, bo przecież „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Akademia jest pierwszą tego typu inicjatywą, którą realizujemy na taką skalę. To autorski projekt, poruszający tematy związane z dbaniem o środowisko naturalne. W sposób zrozumiały i atrakcyjny dla najmłodszych, kierujemy uwagę dzieci na kształtowanie pozytywnych nawyków poszanowania wody. Ku naszej ogromnej radości do projektu przystąpiło 850 przedszkolaków z całego Wrocławia. Wykładowcami zostali nauczyciele wrocławskich przedszkoli. Przeszkoleni i wyposażeni w autorskie konspekty zajęć, materiały dydaktyczne, filmy edukacyjne oraz przy merytorycznym wsparciu MPWiK, prowadzą wykłady, warsztaty i laboratoria.

MPWiK Wrocław to również wspólne świętowanie. Celebrujemy takie uroczystości, jak Światowy Dzień Wody czy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Światowy Dzień Wody to dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej jedno z najważniejszych świąt w roku. W tym dniu woda występuje w roli głównej. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby każdego roku przygotować liczne atrakcje z konkretnym przesłaniem, jak cenna w życiu każdego człowieka jest czysta woda, której w wielu krajach na świecie drastycznie brakuje. Uczymy o tym, jak każdy z nas może przyczynić się do oszczędzania wody – zakręcając kran w czasie mycia zębów, zbierając deszczówkę, zamieniając kąpiel na szybki prysznic, włączając napełnioną pralkę, a nie piorąc pojedyncze rzeczy, itp. To tylko z pozoru drobne czynności, które mają jednak znaczący wpływ na zasoby wody.

Strefa Planeta Wody w Hydropolis i spektakularny ekran o długości 60 metrów / Media

Dla nas ważne jest, by dobro, które dostarczamy wrocławiankom i wrocławianom, spełniało wszystkie rygorystyczne normy polskie i europejskie. Jakość wody to podstawa. W ciągu roku nasze laboratorium bada ponad 10 tys. prób wody i wykonuje blisko 100 tys. analiz. Niezależnie od kontroli wewnętrznych, jakość wody jest regularnie poddawana kontrolom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jesteśmy pewni naszej wody, dlatego kampania społeczna #PijKranówkę była oczywistą konsekwencją wszystkich prowadzonych przez nas działań. Filarem akcji jest fakt, że wpisuje się bezpośrednio w ruch „zero waste”, jednocześnie edukując i uświadamiając korzyści, jakie dla nas i całego świata niesie picie wody z kranu. Kranówka to wartości zdrowotne, ekonomiczne i ekologiczne. W naszą kampanię włączyli się młodzi piłkarze Akademii Śląska Wrocław i koszykarze ekstraligi WKS Śląsk Wrocław, którzy stali się ambasadorami picia zdrowej wody z kranu. Dla wielu młodych ludzi to właśnie oni stanowią wzorzec do naśladowania.

Wśród naszych najświeższych, bardzo spektakularnych działań jest Wrocławski Festiwal Wody. To pionierskie wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w czerwcu 2019 r. i od razu spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Ideą Festiwalu jest promowanie ekologicznego i zdrowego stylu życia oraz dzielenie się wiedzą o wodzie. Czy wiecie, że woda i jedzenie to produkty, które marnujemy najczęściej? My udowadniamy, że wystarczą małe kroki, aby zmienić swoje nawyki. Atrakcyjna oferta spędzenia czasu przyciągnęła uwagę ponad sześciu tys. uczestników. Bez marnotrawstwa gotował Pascal Brodnicki, a o byciu w zgodzie z naturą opowiadała Reni Jusis, prekursorka zdrowego stylu życia. Ścieżki sensoryczne, kurtyny wodne, ekologiczne butelki, zamiast zaśmiecającego Ziemię plastiku, to tylko część tego, co otrzymali goście. W 2020 r. MPWiK zaplanowało drugą edycję Wrocławskiego Festiwalu Wody.

To jeszcze nie koniec działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością MPWiK. Kolejną akcją edukacyjną pod nazwą #Złapdeszcz uświadamialiśmy, że każdy złapany litr wody zmniejsza ryzyko podtopień, powodzi oraz suszy, czyli tych zjawisk, które stanowią obecnie największe zagrożenie dla ludzkości. W konkursie fotograficznym, w którym wrocławianie chwalili się swoimi osiągnięciami w ekologicznym stylu życia, nagrodę – stulitrowy pojemnik na deszczówkę – otrzymało aż stu autorów najlepszych zdjęć. Naszym założeniem było edukowanie o umiejętnym wykorzystaniu deszczówki, jako waloru ekonomicznego (m.in. odciążenie dla kanalizacji) oraz ograniczającego zużycie czystej wody nawet o 50 proc.

Duże znaczenie ma dla nas także Dolnośląski Festiwal Nauki. Udział w tym organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski przedsięwzięciu jest nie tylko obowiązkiem wobec planety, ale przede wszystkim ogromną przyjemnością. Nasze wrześniowe miasteczko naukowe to już tradycja. Przybywający całymi rodzinami wrocławianie otrzymują w jednym miejscu solidną dawkę wiedzy połączoną z dobrą zabawą. Na żywo prezentujemy najnowsze branżowe technologie stosowane przez MPWiK, a najbardziej ciekawskim otwieramy wrota do tajemnic Zakładu Produkcji Wody.

Najbardziej spektakularnym przejawem misji edukacyjnej MPWiK jest z pewnością Hydropolis. Unikatowe w skali Europy centrum wiedzy o wodzie, stworzone w dawnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4,6 tys. m2, łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. W tym miejscu można m.in. obejrzeć film, opowiadający o początkach wody na naszej planecie, wyświetlany na panoramicznym ekranie 360 stopni o długości 60 metrów, można wejść do legendarnego batyskafu, czy sprawdzić działanie starożytnych wynalazków wodnych. Centrum wiedzy o wodzie odwiedziło już ponad milion gości z całego świata. Wystawę stałą, która stanowi podstawę oferty edukacyjnej Hydropolis, doskonale uzupełniają swoją wiedzą przewodnicy. Nasi edukatorzy umiejętnie dopasowują przekazywane treści do wieku i oczekiwań oprowadzanej grupy. W ofercie Hydropolis znajdują się również warsztaty tematyczne oparte na podstawie programowej przygotowanej przez MEN. Jest to dodatkowy atut, który sprawia, że jesteśmy atrakcyjną alternatywą dla szkolnych lekcji z zakresu fizyki, chemii, biologii, geografii czy nawet historii. W 2020 r. Komitet Praw Dziecka w „Konkursie Świat Przyjazny Dziecku” przyznał Hydropolis pierwszą nagrodę w kategorii edukacja – dla miejsca, które wpływa na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz bezpośrednio oddziałuje na wrażliwość estetyczną dziecka. Wszystkie nasze starania zostały docenione także przez miesięcznik Wodociągi i Kanalizacja, który uhonorował nas pierwszym miejscem w ogólnopolskim konkursie „Głośna Woda”. Nagrodę uzasadniono konsekwentnym rozwijaniem długoterminowych kampanii edukacyjnych oraz inaugurowaniem nowych form promocji ekologicznego i zdrowego trybu życia.

Dążymy do doskonałości w realizowaniu każdego projektu, a społeczną odpowiedzialność wyrażamy także przez wsłuchiwanie się w potrzeby klientów. Dostarczaniu wysokiej jakości usług sprzyjają systematycznie wprowadzane innowacyjne rozwiązania. W MPWiK działa Centrum Nowych Technologii, które odpowiada za współpracę ze środowiskiem naukowym oraz poszukiwanie nowych rozwiązań technicznych. Jedną z naszych innowacji jest wielokrotnie nagradzana, autorska aplikacja SmartFlow, stworzona we współpracy z firmami Microsoft i Future Processing. Dzięki SmartFlow w szybki sposób lokalizujemy jeden z najtrudniejszych typów awarii wodociągowej, czyli tzw. „ukryty wyciek”. Efekty ekonomiczne są oczywiste, a na minimalizowaniu strat wody najwięcej zyskuje nasza planeta.

Wrocławskie MPWiK to przykład harmonijnego połączenia wiekowej tradycji z dynamicznym rozwojem. Dbamy o środowisko naturalne i angażujemy się społecznie. Realizacja tych zadań nie byłaby jednak możliwa bez aktywnego zaangażowania pracowników, którzy niejednokrotnie inicjują kolejne spektakularne działania.

Estera Zuzel, Małgorzata Szafran