Bez hydrauliki siłowej trudno byłoby sobie wyobrazić współczesny świat. To właśnie dzięki niej możliwe jest m.in. sprawne funkcjonowanie wielu układów maszyn rolniczych, budowlanych czy też różnego typu maszyn przemysłowych. W przypadku urządzeń przemysłowych, górniczych, rolniczych lub budowlanych systemy te ze względu możliwość przenoszenia ogromnych sił nie mają konkurencji w mechanicznych lub elektrycznych ich odpowiednikach.
Media

Jednym z czołowych dostawców nowoczesnych rozwiązań tego typu jest przedsiębiorstwo PHS Hydrotor S.A. (Tuchola, woj. kujawsko-pomorskie). Ten polski producent dostarcza zarówno na rodzimy jak i europejski rynek siłowniki hydrauliczne, pompy zębate, cylindry, rozdzielacze oraz zawory hydrauliczne.

W 2017 r. Grupa Hydrotor wyprodukowała ponad 140 tys. siłowników hydraulicznych oraz ponad 40 tys. pomp hydraulicznych. Wykorzystywane są one przede wszystkim do produkcji sprzętu rolniczego, maszyn przemysłowych i narzędzi do ratownictwa, a do kluczowych klientów spółki z zakresu hydrauliki siłowej zaliczamy duże koncerny niemieckie i amerykańskie. Misją przedsiębiorstwa jest kontynuowanie budowania silnej marki w ramach Grupy Hydrotor w oparciu o badania i rozwój innowacyjnych rozwiązań.

Hydrotor oprócz produkcji oferuje kompleksową regenerację elementów hydrauliki siłowej maszyn produkcji krajowej i zagranicznej, zarówno nowoczesnych, np. Claas, Deutz, Case New Holland, Zetor czy Fiat, jak tych starego typu, pochodzących jeszcze z byłego NRD czy Czechosłowacji, np. Sprzęt rolniczy, maszyny budowlane, wózki widłowe, maszyny przemysłowe – wtryskarki, prasy hydrauliczne, obrabiarki, itp.).

Kolejnym segmentem działalności Firmy jest precyzyjna obróbka elementów wielkogabarytowych, o wymiarach dochodzących do kilku metrów z dokładnością liczoną w mikronach. Tutaj do kluczowych klientów spółki należą producenci obrabiarek oraz turbin wiatrowych i wodnych.

Ponad 70 lat historii

Początki Hydrotor S.A. sięgają 1945 r., kiedy zostało założone Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych, były skromne – w pierwszym miesiącu zatrudnionych było 11 pracowników którzy w trzech dotąd opuszczonych warsztatach naprawiali sprzęt rolniczy i szkolili uczniów. Do 1966 r. Zakład specjalizował się w wykonywaniu remontów kapitalnych silników do ciągników oraz wytwarzał części zamienne maszyn rolniczych. W połowie lat 60. nastąpiła zmiana profilu działalności, rozpoczęto regenerację części zamiennych i podzespołów do ciągników oraz maszyn rolniczych metodami uprzemysłowionymi. Dekadę później rozpoczęto produkcję elementów hydraulicznych: pomp olejowych do silników, a w latach następnych zaworów przelewowych, pomp oraz rozdzielaczy hydraulicznych. W grudniu 1991 r., na bazie dotychczasowego przedsiębiorstwa państwowego, powstało Prywatne Przedsiębiorstwo Hydrauliki Siłowej Hydrotor S.A.

Media

Od 1992 r. zaczęto inwestować znaczne środki w maszyny i urządzenia, przede wszystkim w obrabiarki sterowane numerycznie, centra obróbcze, frezarki, a także przeprowadzono kompleksową komputeryzację spółki. Od tego czasu rozpoczął się intensywny i stały rozwój firmy.

Jak mówi Mariusz Lewicki, Prezes Zarządu P.H.S. Hydrotor S.A.: – Od początku działalności spółka szczególną uwagę zwracała na zwiększenie zdolności produkcyjnych, zarówno ze względu na bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży, jak i stałe poszerzanie asortymentu produkcji. Przez te wszystkie lata, dzięki szybkiej reakcji na potrzeby rynku, firma rozszerzając swój profil działalności, inwestowała w swój ciągły rozwój. Dzisiaj jako spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wypłaca dywidendy swoim akcjonariuszom, posiada w swojej Grupie Kapitałowej kilka mniejszych spółek i zatrudnia niemal 800 pracowników, w tym 450 w tucholskim Hydrotorze. Eksportujemy do ponad 10 krajów na świecie, przede wszystkim do Niemiec, ale zdarzają się nam również tak odległe kierunki, jak np. Egipt. Codziennie reagujemy na nowe potrzeby i wyzwania, realizujemy program inwestycyjny, zatrudniamy kolejnych pracowników i umacniamy naszą pozycję rynkową. Jesteśmy pewni, że mamy bardzo dobre produkty, o najwyższych parametrach jakościowych, które pod względem technicznym przewyższają wyroby konkurencji. Cieszymy się bardzo dobrą opinią i zaufaniem u naszych zachodnich kontrahentów, którzy są niezwykle wymagającym odbiorcą. Stawiamy na nowe technologie i innowacyjne rozwiązania.

Produkty najwyższej jakości

Budowanie silnych marek w Grupie Hydrotor w oparciu o kompetentne zespoły R&D, wdrażające nowe i innowacyjne produkty, to stały proces rozwoju firmy. W 2012 r., w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii wysoko-efektywnych procesów precyzyjnej obróbki oraz technologii pomiarowych wielkogabarytowych elementów maszyn”, powstało w ramach struktur Hydrotor Centrum Precyzyjnej Obróbki i Pomiarów Elementów Wielkogabarytowych. Obecnie wydział ten posiada największą maszynę pomiarową w Polsce, dzięki której firma realizuje obróbkę detali w tak szerokim zakresie, jakim nie dysponuje na naszym rynku żadna z firm.

Media

Jak podkreśla Wiesław Wruck, Członek Zarządu P.H.S. Hydrotor S.A.:W całej naszej ofercie produktowej i usługowej zastosowanie nowoczesnych technologii jest bardzo istotne. Zważywszy na fakt, że nasze produkty mają zastosowanie w sprzęcie ratującym ludzkie życie, musimy mieć gwarancję jego precyzyjności i niezawodności. Pompy hydrauliczne, promieniowo-tłoczkowe, które oferujemy muszą być coraz lżejsze, a jednocześnie niezwykle silne. Tu, gdzie liczą się sekundy, jak ma to miejsce podczas akcji ratowniczej, pompa hydrauliczna musi wytworzyć odpowiednie ciśnienie, i być lekka i wygodna dla osób ją obsługujących. Firmę prowadzimy w oparciu o złożoność produktów projektowanych przez własnych konstruktorów, dzięki czemu jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania i potrzeby naszych kontrahentów.

Spółka na przyszłe lata planuje dalszy intensywny progres, optymalizację produkcji, modernizację parku maszynowego, kontynuację współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi oraz stałe zwiększanie rozpoznawalności marek Grupy Hydrotor. Ma być to oparte również na kontynuacji wielopoziomowej współpracy z producentami oraz firmami handlowymi w Polsce i na świecie, zarówno w zakresie kooperacji, jak i sprzedaży wyrobów własnej konstrukcji. Firma, posiadając w swoich zasobach tereny pod inwestycje, zakłada zarówno rozbudowę parku maszynowego, wykorzystując istniejące już hale fabryczne, jak i budowę nowych.

Media

Wraz z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstwa, jasno określonym i realizowanym planem działania oraz rosnącą liczbą zleceń, kładąc szczególny nacisk na politykę pracowniczą, tucholska firma staje przed koniecznością zwiększania zatrudnienia – Obecnie jesteśmy jedną z największych firm w regionie i największym pracodawcą w powiecie. Mając jednak na uwadze dynamikę stałego rozwoju, planujemy wzrost zatrudnienia oraz podniesienie efektywności produkcji.. Sukces przedsiębiorstwa, to przede wszystkim pracownicy, a dobre relacje i życzliwa atmosfera w pracy to wyższa efektywność. Inwestujemy w naszą kadrę i ich wiedzę, bo tylko ich kompetencje i doświadczenie dają gwarancję wykonania produktu najwyższej jakości. Maszyna sama nie wyprodukuje, a chcąc dorównać największym europejskim spółkom z naszej branży, musimy iść tą drogą. Wysoka jakość wyrobów produkowanych w naszym zakładzie jest efektem olbrzymiego nakładu pracy, dlatego też kadrze zapewniamy systematyczne szkolenia, których plan dostosowujemy szczególnie do nowych technologii. Podstawą naszego sukcesu są odpowiednio dobrani i wykwalifikowani pracownicy, a wraz z rozwojem nowoczesnych technologii wzrasta zapotrzebowanie na informatyków i inżynierów. Na przyszłe lata zakładamy wzrost produkcji, co jest związane nieuchronnie ze wzrostem zapotrzebowania na nasze produkty. Działania Zarządu na najbliższe lata powinny się przyczynić do wzrostu wartości firmy, a co za tym idzie wartości akcji. Świat się rozwija, a nasza firma wraz z nim – podsumowuje Mariusz Lewicki.

Joanna Chrustek, Joanna Jakoweńko

Przedsiębiorstwo Hydrauliki Siłowej Hydrotor S.A. – polski producent hydrauliki siłowej z siedzibą w Tucholi. Hydrotor jest właścicielem Zakładu Elementów Hydrauliki Siłowej Agromet ZEHS S.A. w Lubaniu, gdzie produkowane są cylindry hydrauliczne, Wytwórni Pomp Hydraulicznych WPH Wrocław Sp. z o.o., oraz Więcborskich Zakładów Metalowych WZM Wizamor Sp. z o.o. Potwierdzeniem wysokiego standardu produkcji jest Certyfikat ISO 9001:94 który firma posiada od roku 1996 r.. Obecnie firma posiada Certyfikat ISO 9001:2015. Od 1998 r. akcje PHS Hydrotor S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.