Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Oznacza to, że w Polsce, podobnie jak w całej UE nie będzie można różnicować stawek ubezpieczeniowych ze względu na płeć.

To efekt decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z marca 2011 r., gdzie takie różnicowanie uznano za dyskryminację.

Co oznacza to dla klientów, a przede wszystkim klientek? W większości rodzajów ubezpieczeń płeć klienta nie ma znaczenia, jeśli chodzi o ryzyko. Stawka dla kobiet i mężczyzn będzie taka sama przy ubezpieczeniu mieszkania, czy przy kupowaniu polisy turystycznej.

Inaczej przedstawia się sprawa w ubezpieczeniach komunikacyjnych. - Kobiety-kierowcy powodują szkody o niższej wartości, w związku z czym można było im dotąd oferować atrakcyjniejsze ceny polis komunikacyjnych – wyjaśnia Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU. Trzeba jednak dodać, że w ubezpieczeniach komunikacyjnych znacznie bardziej niż płeć, liczy się doświadczenie kierowcy, jego historia szkodowa, czy to, po jakiej wielkości mieście porusza się autem.

Znacznie większy wpływ na składkę nowelizacja ustawy ma w przypadku ubezpieczeń na życie. Kobiety żyją dłużej, a więc w związku z mniejszym ryzykiem śmierci, mogły dotychczas liczyć na niższe stawki. Z badań firmy Oxera, przeprowadzonych dla Insurance Europe, opublikowanych pod koniec 2011 r. wynika, że dla kobiet w wieku lat 40, składka za ochronne ubezpieczenie na życie może wzrosnąć nawet o 30 proc.

Zgodnie z nowymi przepisami, do starych umów ubezpieczenia, tj. zawartych przed wejściem w życie nowych przepisów, stosujemy stare zasady. Np.:

• Jeśli kobieta zawarła 10-letnią umowę ubezpieczenia na życie przed wejściem w życie nowych regulacji i płaci niższą składkę ze względu na płeć, ta ulga zostanie zachowana a warunki ochrony nie zmienią się

• Kobieta, która zawarła roczną umowę OC komunikacyjnego przed wejściem w życie nowych przepisów, również jest objęta ochroną na dotychczasowych zasadach, ale tylko do końca bieżącego okresu ubezpieczenia. Przy podpisywaniu umowy na kolejny rok, obowiązywać już jednak będą nowe przepisy

Nowym przepisom towarzyszyć będą wytyczne wydane przez Komisję Europejską. Są one korzystne dla ubezpieczonych, bowiem w dalszym ciągu dają możliwość uwzględnienia przy ocenie ryzyka ubezpieczeniowego różnic fizjologicznych między kobietami i mężczyznami. Różnice te powodują, że przykładowo pewne choroby ze względów fizjologicznych mogą bardzo rzadko lub w ogóle nie występować w odniesieniu do jednej płci. Np, dzięki wytycznym KE, będzie można nie uwzględniać przy indywidualnej ocenie ryzyka klienta-kobiety faktu, że jej ojciec zmarł na nowotwór prostaty. Znowelizowana ustawa o działalności ubezpieczeniowej wchodzi w życie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.