Zmiana przepisów ordynacji podatkowej, która znosi możliwość oszczędzania na lokatach antypodatkowych, może być dobrą okazją do negocjowania z bankiem. Choć nie daje ona klientowi możliwości zerwania lokaty z opcją uzyskania 100 proc. należnych odsetek, to sami bankowcy przyznają, że spodziewają się, iż na przełomie marca i kwietnia spora część klientów będzie chciała się dowiedzieć, co zrobić, by ich zysk z lokat nadal był wysoki.
– Dotyczyć to będzie zwłaszcza tych aktywniejszych, poszukujących najlepszych ofert na rynku. Oni na pewno będą próbować negocjować z bankiem warunki lokaty – przyznaje Anna Hryć z Raiffeisen Bank Polska.
Do negocjacji zachęca też Michał Sadrak z Open Finance. Przyznaje jednak, że efekty mogą być uzależnione od salda depozytów klienta – im więcej, tym lepsza pozycja przetargowa. Bankowcy z kolei przyznają, że spełnią oczekiwania tylko najzamożniejszych klientów i np. pozwolą im rozwiązać depozyt przed terminem i zachować wypracowane odsetki. W standardowych warunkach, wycofując środki z lokaty z dzienną kapitalizacją, można uzyskać jedynie niewielką ich część, chociaż większość banków w takich wypadkach zastrzega w umowach, że nie wypłaci ich w ogóle.