O ponad jedną trzecią wzrosła od początku roku do końca czerwca wartość środków zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych zamkniętych aktywów niepublicznych – wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Rynek FIZ rośnie w tempie o ponad połowę szybszym, niż miało to miejsce w pierwszych połowach lat 2010 i 2011.
Fundusze inwestycyjne / DGP
W tego typu podmiotach Polacy mają już ulokowane ponad 30,4 mld zł. To kwota odpowiadająca niemal jednej trzeciej wartości całej gotówki krążącej w naszej gospodarce.
Popularność FIZ wynika z tego, że dają unikalne możliwości optymalizacji podatkowej. Można z ich pomocą utworzyć wehikuł prawny (w którego skład wchodzą spółki z o.o. i komandytowo-akcyjne), który pozwala unikać płacenia podatków dochodowych i od zysków z dywidend, dopóki nie wyprowadza się pieniędzy poza podmioty funkcjonujące w ramach tej konstrukcji. Jest to świetne rozwiązanie dla osób majętnych, które zamierzają sprzedać udziały w rodzinnym biznesie lub żyją z dywidend płaconych przez własną firmę. Trzeba uzyskiwać co najmniej kilka milionów złotych dochodów w skali roku, bo roczny koszt utrzymania FIZ szacuje się na ok. 0,4 mln zł.
Pod koniec marca tego roku w Polsce zarejestrowanych było 345 FIZ, o niemal jedną piątą więcej niż rok wcześniej. TFI nie zdradzają nazwisk swoich klientów, ale podkreślają, że jest wśród nich sporo osób ze ścisłego grona kilkudziesięciu najbogatszych Polaków. Nazwy niektórych funduszy podpowiadają, czyj majątek mógł zostać w nich umieszczony (Świtalski, Synthos, Comarch, Skalski, Bojanowicz Investments). Konkretny przykład: w jednym z FIZ zarządzanych przez Noble Funds TFI znajduje się Fundusz Hipoteczny Familia kontrolowany przez Dariusza Brzeskiego, byłego prezesa spółki ABG przejętej przez Asseco.
Tegoroczne tempo wzrostu rynku FIZ byłoby nieco wolniejsze, gdyby nie potężna transakcja Skarbiec TFI przeprowadzona w czerwcu – do FIZ tego towarzystwa klient wpłacił aż 2,2 mld zł. W efekcie Skarbiec TFI awansowało do pierwszej trójki największych pod względem wartości aktywów w zarządzaniu towarzystw.
Jaką przyszłość ma przed sobą rynek FIZ aktywów niepublicznych? Jarosław Król nie ma wątpliwości, że przed funduszami zamkniętymi są dobre perspektywy. – Cypr i Luksemburg powoli tracą status rajów podatkowych. To będzie napędzało klientów krajowym towarzystwom, które zarządzają FIZ – twierdzi wiceprezes Provide TFI.
– Struktura FIZ AN jest alternatywą dla prowadzenia działalności biznesowej. Oczywiście należy się liczyć z nieprzewidywalnymi zmianami legislacyjnymi oraz otoczenia prawno-gospodarczego, ale jest to istotą i codziennością prowadzenia działalności gospodarczej. Na wszelkie zmiany rynek będzie reagował elastycznie – uważa Joanna Andryszczak-Lewandowska, dyrektor zarządzający Forum TFI.