Posiadasz dodatkową gotówkę i zamiast przetrzymywać ją na nieoprocentowanym koncie chcesz ją zainwestować długoterminowo, by zabezpieczyć się przed wpływem inflacji i osiągnąć zysk?

Jednym z możliwych rozwiązań jest ulokowanie gotówki na lokacie lub kupno jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Które rozwiązanie wybrać?
Fundusze inwestycyjne, to narzędzia lokacyjne, które opierają się na zasadzie tzw. jednostek uczestnictwa.

Przystępując do danego funduszu wykupujemy je, co jest równoznaczne z uczestnictwem w danej inwestycji polegającej np. na zakupie akcji, obligacji czy walut. Fundusze rynku pieniężnego i rynku obligacji są dużo mniej popularnymi rozwiązaniami inwestycyjnymi niż lokaty. Mają one oczywiście swoje zalety, jednak nie pozbawione są także wad.

Porównaj 2-letnie lokaty terminowe i wybierz najkorzystniejszą

Ryzyko i koszty

Bankowe lokaty długoterminowe to bardzo bezpieczne narzędzia inwestycyjne, szczególnie w kontekście ich zabezpieczenia gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w całości do równowartości 100 000 euro w złotych. Tego samego nie można niestety powiedzieć o funduszach obligacji czy walut. Choć podlegają one kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, to charakteryzują się znacznie wyższym stopniem ryzyka. Powiązane jest ono z możliwością wystąpienia przeróżnych zawirowań rynkowych, które doprowadzić mogą do znacznego obniżenia zysku, a nawet osiągnięcia straty.

Innym argumentem przemawiającym na korzyść lokat długoterminowych jest koszt uczestnictwa w inwestycji. Ustanowienie lokaty nie jest najczęściej (choć może być) powiązane z koniecznością ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Powstaną one jednak w przypadku funduszy inwestycyjnych, gdzie zmuszeni będziemy do uregulowania choćby opłaty za zarządzanie.

Zysk

Zakładając lokatę długoterminową możemy obecnie liczyć na zysk rzędu 5-6% w skali roku, np. gdy skorzystamy z oferowanej przez Santander Consumer Bank lokaty Direct+ Internet z oprocentowaniem 5,65% w skali roku. Odpowiednio zarządzane fundusze inwestycyjne mogą przynieść nam wyższe zyski. Jednak w ich przypadku mamy do czynienia ze sporą dozą niepewności. Zakładając trzyletnią lokatę o stałym oprocentowaniu wiemy, że po ich upływie nasz kapitał powiększy się o konkretną wartość zysków. Pewności tej brak jednak funduszom inwestycyjnym. Możemy domyślać się wielkości zysku, lecz nigdy nie będziemy wiedzieli ile faktycznie zarobimy.

Okres i dostęp

Podejmując decyzję o skorzystaniu z lokaty długoterminowej powierzamy nasze środki bankowi na okres dwóch czy trzech lat. Przez ten czas nie będziemy mieli dostępu do zdeponowanych pieniędzy. Będzie on oczywiście możliwy jeśli zerwiemy lokatę, a to w znacznej większości przypadków będzie równoznaczne z utratą zysków. Nieco inaczej sprawa ta wygląda w przypadku funduszy inwestycyjnych.

Choć istnieją także fundusze o zamkniętym okresie inwestycyjnym, to w większości z nich nie będziemy musieli decydować się na określony czas inwestycji. Będzie ona trwała tak długo, jak będziemy tego chcieli. Jednak także i to rozwiązanie posiada pewien mankament. Owszem zawsze możemy odzyskać pieniądze odpowiadające wartości naszych jednostek uczestnictwa, jednak wartość ta może być identyczna z tą w chwili ich zakupu. W najgorszym przypadku może ona być nawet niższa, co spowoduje, że prawie natychmiast odzyskamy kapitał, jednak będzie on pomniejszony o wartość strat.

Lokata długoterminowa, a fundusz inwestycyjny
Zmienna  Lokata długoterminowa  Fundusz 
Zabezpieczenie kapitału TAK, poprzez BFG  NIE 
Wypracowany zysk  O ściśle określonej dla danej jednostki czasu wysokości  Niepewny, uzależniony od aktualnych warunków rynkowych 
Możliwość osiągnięcia straty  NIE  TAK 
Koszt uczestnictwa  Ewentualne opłaty związane z korzystaniem z innych produktów bankowych  Opłaty i prowizje powiązane z partycypacją w funduszu 
Długość inwestycji Ściśle określona  Ściśle określona lub dowolnie moderowana 
Płynność finansowa Niewielka, zerwanie lokaty będzie najprawdopodobniej powiązane z utratą zysku Bardzo duża, jednak może być powiązana ze stratą uzależnioną od wartości jednostki w danym czasie 

Oczekujesz pewnego zysku? Załóż 3-letnią lokatę o stałym oprocentowaniu

Lokata czy fundusz

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. To, z którego rozwiązania skorzystamy zależy przede wszystkim od naszego indywidualnego podejście do kwestii ryzyka. Zysk, jaki mogą przynieść nam pieniądze zainwestowane w fundusze inwestycyjne, jest wprost proporcjonalny do wysokości ryzyka. Największe zyski dadzą nam fundusze akcji. W ich przypadku jest też największe ryzyko poniesienia strat…

Inwestując w fundusze inwestycyjne powinniśmy także posiadać nieco wiedzy na temat zasad funkcjonowania rynku finansowego. Jeżeli więc nie mamy w sobie żyłki ryzykanta, powinniśmy powierzyć nasze oszczędności bankowi i założyć lokatę terminową (a przede wszystkim lokatę długoterminową o stałym oprocentowaniu). Takie rozwiązanie da nam pewność osiągnięcia zysku i uchroni przed bezsennymi nocami w okresie spowolnienia gospodarczego.