Obniżanie oprocentowania rachunków po cięciu stóp trwa dłużej niż w przypadku lokat. 4 proc. w skali roku można zarobić dziś na najlepszych kontach oszczędnościowych. Ale będzie coraz gorzej. Mimo spodziewanej stabilizacji stóp NBP odsetki będą spadać.
Z zestawienia przygotowanego dla DGP przez porównywarkę finansową Comperia wynika, że najzyskowniejsze rachunki oferują dziś Deutsche Bank, Citi Handlowy oraz BGŻ Optima. Kilka kolejnych instytucji proponuje oprocentowanie powyżej 3 proc. – Najlepsze konta oszczędnościowe mogą konkurować oprocentowaniem z lokatami bankowymi. Ale to te drugie są zwykle zyskowniejsze. Średnie oprocentowanie najlepszych 20 kont oszczędnościowych to ok. 3,20 proc., zaś lokat półrocznych i rocznych – ok. 3,40 proc. – mówi Mikołaj Fidziński, analityk Comperii. Często konta oszczędnościowe są proponowane tylko tym, którzy mają lub założą rachunek osobisty w danym banku. A to oznacza, że aby móc oszczędzać na wysoki procent, trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. Albo płacić za użytkowanie rachunku oszczędnościowego.
Dobrym przykładem jest tu Citi Handlowy. Jeżeli klient nie ma w nim zwykłego ROR-u, musi się pogodzić z prowizją w wysokości 30 zł miesięcznie za prowadzenie konta oszczędnościowego. Z kolei posiadacz konta w Getin Noble Banku bez jednoczesnego używania rachunku osobistego zamiast 3,39 proc. dostanie oprocentowanie 1,39 proc.