Jest wiele sytuacji powodujących konieczność zaciągnięcia pożyczki, chociażby możliwość dokonania okazyjnego zakupu. Pożyczkę spłacamy zazwyczaj przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Przez ten czas mogą przydarzyć się nam różne, często mało przyjemne niespodzianki.

Zabezpieczyć się przed nimi można – choćby częściowo - wykupując ubezpieczenie. Sprawdźmy gdzie dostępny jest najszerszy zakres ochronny w najkorzystniejszej cenie.

Mądry Polak PRZED szkodą…

Pakiety ubezpieczeniowe dodawane do pożyczek i kredytów gotówkowych są atrakcyjne zarówno dla banku - zabezpieczają spłatę pożyczki lub kredytu w przypadku wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia losowego, jak również dla klienta - w przypadku czasowych trudności ze spłatą (np. wskutek utraty pracy albo wypadku) ułatwiają spłatę określonej ilości rat. Najpopularniejsze pakiety ubezpieczeń dołączanych do pożyczek i kredytów gotówkowych najczęściej obejmują ryzyka:
• zgonu pożyczkobiorcy / kredytobiorcy,
• utraty pracy,
• poważnego zachorowania,
• czasowej lub trwałej niezdolności do pracy,
• inwalidztwa,
• hospitalizacji,
• pomocy domowej lub medycznej w określonych sytuacjach losowych.


Reklama

Bezpieczeństwo kosztuje…

Reklama

Za komfort bezpieczeństwa związany z ochroną ubezpieczeniową trzeba niestety zapłacić. I to niemało. Opłata za ochronę ubezpieczeniową pobierana jest z góry za cały okres spłaty – podlega kredytowaniu, tzn. podwyższa kwotę umowy, czyli innymi słowy pomniejsza kwotę do wypłaty.

Potrzebujesz gotówki? Tutaj znajdziesz najlepsze kredyty gotówkowe

W zależności od banku koszty związane z poszczególnymi pakietami ubezpieczeniowymi są następujące:

Koszty ubezpieczeń dodawanych do kredytów i pożyczek gotówkowych
Bank Koszt ubezpieczenia (kwota kredytu w skali miesiąca)
PKO BP 0,35% - 0,45%
Bank Pekao SA 0,34%
Bank Millennium 0,30%
ING Bank Śląski 0,27%
Bank BPH 0,30% - 0,45%

Oczywiście banki oficjalnie dają możliwość skorzystania z oferty innego ubezpieczenia niż same oferują. W rzeczywistości jednak bardzo trudno znaleźć jest taki sam zakres ochrony w ofercie innego towarzystwa ubezpieczeniowego niż te, które przygotowało ofertę dla danego banku.
Kto może niech się chroni…

Każdorazowo przed zawarciem umowy ubezpieczenia trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), które zawierają opis zakresu ochrony. Informacje na temat zakresu ubezpieczenia znajdują się w poniższej tabeli.

Zakres ochrony ubezpieczeń dodawanych do kredytów i pożyczek gotówkowych
Bank Zakres ochrony
PKO BP ZgonUtrata pracyNiezdolność do pracyInwalidztwoPoważne zachorowanie
Bank Pekao SA ZgonUtrata pracyNiezdolność do pracyInwalidztwo wskutek NNWHospitalizacja wskutek NNWPoważne zachorowanie
Bank Millennium ZgonUtrata pracyNiezdolność do pracy
ING Bank Śląski ZgonUtrata pracyNiezdolność do pracy
Bank BPH ZgonUtrata pracyNiezdolność do pracyInwalidztwoPoważne zachorowanieHospitalizacja wskutek NNW

Jak widać zakres ochrony różni się w poszczególnych wariantach pakietów. Stosunkowo najszerszy zakres ochrony w odniesieniu do ceny oferuje Bank Pekao SA.

Płać jedną ratę zamiast kilku. Porównaj oferty kredytów konsolidacyjnych

Polecamy zapoznanie się z wysokością świadczeń oraz kroków, które trzeba podjąć aby uzyskać odszkodowanie. Często może okazać się, że przez Ubezpieczyciela spłaconych zostanie co najwyżej tylko kilka rat…

Pytanie nie powinno brzmieć nie czy, ale jak się ubezpieczyć!

Jeśli niewłaściwie wybierzemy pakiet ubezpieczeniowy, albo nie zapoznamy się w sposób wystarczający z OWU może okazać się, że nie tylko zapłacimy za pożyczkę drożej, ale też w sytuacji, gdy wystąpi szkoda nie uzyskamy świadczenia. Zachęcamy do lektury warunków ubezpieczenia oraz porównania kosztów pakietów ochrony u dostępnych pożyczkodawców. Chcąc zabezpieczyć siebie i najbliższych nie powinniśmy się zastanawiać nad tym czy się ubezpieczyć, ale który pakiet ochronny wybrać. Oczywiście rosną koszty, ale nasz święty spokój jest bezcenny – nieprawdaż?