statystyki

Polacy przestali oszczędzać? Nie odkładaliśmy pieniędzy ani w bankach, ani w gotówce

autor: Łukasz Wilkowicz15.09.2016, 07:45; Aktualizacja: 15.09.2016, 08:13
lokaty, banki, inwestycje, konta

W sierpniu Polacy odwrócili się od dwóch najbardziej popularnych sposobów oszczędzania: gotówki i depozytów bankowych.źródło: ShutterStock

Postawiliśmy raczej na konsumpcję, choć o oszczędzaniu całkiem nie zapomnieliśmy: pieniądze płynęły do funduszy. Inwestowaliśmy też w obligacje.

W sierpniu Polacy odwrócili się od dwóch najbardziej popularnych sposobów oszczędzania: gotówki i depozytów bankowych. Jak wynika z opublikowanych w środę danych Narodowego Banku Polskiego, wartość depozytów bankowych była w końcu minionego miesiąca o niecałe 30 mln zł mniejsza niż w lipcu. W porównaniu z ogólną wartością depozytów – prawie 700 mld zł – spadek był niemal niezauważalny. Ale ze zmniejszeniem się kwoty ulokowanej przez gospodarstwa domowe w bankach mieliśmy do czynienia pierwszy raz od niemal półtora roku. A w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku średni przyrost oszczędności w bankach wynosił niemal 4,8 mld zł.

– Być może zaczęliśmy więcej konsumować – zastanawia się Marcin Mazurek, ekonomista mBanku. W czerwcu i lipcu do odkładania stosunkowo wysokich kwot przyczyniał się start programu „Rodzina 500 plus” (część samorządów przekazywała pieniądze z opóźnieniem, dlatego wtedy miała miejsce kumulacja wypłat). W sierpniu transfery w ramach rządowego programu były nieco mniejsze. A oprócz tego więcej pieniędzy niż dotychczas poszło zdaniem analityków mBanku na wydatki związane z zaczynającym się rokiem szkolnym.

Mniej oszczędzamy, kredytów też nie chcemy

Mniej oszczędzamy, kredytów też nie chcemy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane