statystyki

Polacy przestali oszczędzać? Nie odkładaliśmy pieniędzy ani w bankach, ani w gotówce

autor: Łukasz Wilkowicz15.09.2016, 07:45; Aktualizacja: 15.09.2016, 08:13
lokaty, banki, inwestycje, konta

W sierpniu Polacy odwrócili się od dwóch najbardziej popularnych sposobów oszczędzania: gotówki i depozytów bankowych.źródło: ShutterStock

Postawiliśmy raczej na konsumpcję, choć o oszczędzaniu całkiem nie zapomnieliśmy: pieniądze płynęły do funduszy. Inwestowaliśmy też w obligacje.

W sierpniu Polacy odwrócili się od dwóch najbardziej popularnych sposobów oszczędzania: gotówki i depozytów bankowych. Jak wynika z opublikowanych w środę danych Narodowego Banku Polskiego, wartość depozytów bankowych była w końcu minionego miesiąca o niecałe 30 mln zł mniejsza niż w lipcu. W porównaniu z ogólną wartością depozytów – prawie 700 mld zł – spadek był niemal niezauważalny. Ale ze zmniejszeniem się kwoty ulokowanej przez gospodarstwa domowe w bankach mieliśmy do czynienia pierwszy raz od niemal półtora roku. A w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku średni przyrost oszczędności w bankach wynosił niemal 4,8 mld zł.

– Być może zaczęliśmy więcej konsumować – zastanawia się Marcin Mazurek, ekonomista mBanku. W czerwcu i lipcu do odkładania stosunkowo wysokich kwot przyczyniał się start programu „Rodzina 500 plus” (część samorządów przekazywała pieniądze z opóźnieniem, dlatego wtedy miała miejsce kumulacja wypłat). W sierpniu transfery w ramach rządowego programu były nieco mniejsze. A oprócz tego więcej pieniędzy niż dotychczas poszło zdaniem analityków mBanku na wydatki związane z zaczynającym się rokiem szkolnym.

Mniej oszczędzamy, kredytów też nie chcemy

Mniej oszczędzamy, kredytów też nie chcemy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane