statystyki

Karta kredytowa: Kopalnia informacji prywatnych

autor: Marta Landau11.12.2015, 07:17; Aktualizacja: 11.12.2015, 10:02

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kiedy kasjer przeciąga twoją kartę lojalnościową nad czytnikiem, po czym skanuje kupione przez ciebie rzeczy, wszystko już wiadomo: czym twoje dzieci myją zęby, ile masła zjada twoja rodzina tygodniowo i czym szorujecie wannę

Jest 26 czerwca 1974 r. tuż po 8 rano. Miasteczko Troy w stanie Ohio w USA, supermarket Marsh. Do historii przechodzą Sharon Buchanan i Clyde Dawson. Ona była sprzedawczynią, która po raz pierwszy zeskanowała uniwersalny kod paskowy z kupowanego produktu. On był kupującym, a zarazem pracownikiem supermarketu odpowiedzialnym za wdrażanie nowych technologii. Produktem była paczuszka gumy do żucia firmy Wrigley. Ona również przeszła do historii i dziś można ją obejrzeć w waszyngtońskim Instytucie Smithsona.

Czy 26 czerwca 1974 r. był pierwszym dniem działania największego udogodnienia w handlu od czasu wynalezienia pieniądza? Czy początkiem uzależnienia konsumentów od sieci handlowych?

Paski na piasku

Wynalazca kodu paskowego Joe Woodland utrzymywał, że pomysł przyszedł mu do głowy, kiedy w styczniu 1949 r. siedział na plaży w Miami (mieszkał u dziadka, bo nie było go stać na samodzielny czynsz). Woodland znał alfabet Morse’a, którego nauczył się w skautach, i któregoś dnia, podczas opalania, przyszło mu do głowy, żeby zastąpić kreski grubymi liniami, a kropki cienkimi. Zeskoczył z leżaka i narysował pierwszy kod paskowy palcami na piasku.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane