statystyki

W jaki sposób zastawem rejestrowym zabezpieczyć spłatę pożyczki

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz09.11.2015, 19:00
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Czy wierzycielka ma prawo wyboru sposobu egzekucji?źródło: ShutterStock

Ustanowienie takiego zabezpieczenia ułatwi wierzycielowi odzyskanie pieniędzy od niesolidnego dłużnika. Podczas egzekucji należność obciążona zastawem będzie miała pierwszeństwo przed innymi wierzytelnościami.

Czy dłużnik może zatrzymać zastawione auto

Jedynym majątkiem pana Andrzeja jest samochód. Dzięki niemu może dodatkowo dorabiać i utrzymać rodzinę. Na leczenie żony u specjalistów potrzebne są dodatkowe pieniądze, a wierzyciel udzieloną pożyczkę chce zabezpieczyć na tym samochodzie. Czy po ustanowieniu zastawu rejestrowego pojazd pozostanie u mnie i będę mógł nadal nim jeździć? – pyta czytelnik.

TAK

Rzeczy ruchome obciążone zastawem rejestrowym mogą pozostawać w posiadaniu dłużnika. Czytelnik będzie więc mógł nadal korzystać z samochodu zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem w okresie, na który została mu udzielona pożyczka. Również wszystkie dokumenty dotyczące pojazdu będą w jego posiadaniu. Nie musi wiec przekazywać wierzycielowi ani auta, ani dokumentacji. Tylko w dowodzie rejestracyjnym samochodu zostanie odnotowany fakt obciążenia go zastawem. Korzystanie z samochodu wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami, jakie nakładają na niego przepisy ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Przede wszystkim musi dbać o to, aby samochód na skutek używania nie znalazł się w stanie gorszym niż wówczas, gdyby prawidłowo z niego korzystano. Tym bardziej że zastawnikowi przysługuje prawo skontrolowania, w jakim stanie znajduje się on i czy na skutek niewłaściwego używania nie został zniszczony. Dlatego zawsze w wyznaczonym przez zastawnika terminie musi umożliwić mu zbadanie w jakim stanie aktualnie znajduje się auto.

Pewne ograniczenia dotyczą też możliwości sprzedaży obciążonego przedmiotu. Na przykład w umowie zastawniczej wierzyciel ma prawo zobowiązać zastawcę, aby przed wygaśnięciem zastawu rejestrowego nie sprzedał ani dodatkowo nie obciążył samochodu. Gdyby jednak doszło do takiej sprzedaży lub obciążenia wbrew zastrzeżeniom zawartym w umowie, to wówczas wierzyciel ma prawo się domagać, aby jego wierzytelność została natychmiast zaspokojona.

Podstawa prawna


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane