statystyki

Pożegnanie z BTE jeszcze w tym roku

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.09.2015, 07:34; Aktualizacja: 24.09.2015, 08:14
kobieta-lokaty-konta-oszczędzanie

Trybunał Konstytucyjny w kwietniu tego roku uznał przepisy o BTE za niezgodne z ustawą zasadniczą (sygn. akt P 45/12). Zdecydował, że wyrok ten wejdzie w życie dopiero 1 sierpnia 2016 r.źródło: ShutterStock

Jak najszybsze odebranie bankom prawa do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych (BTE) oraz wprowadzenie zasady, zgodnie z którą należy umożliwić kredytobiorcy restrukturyzację zadłużenia – to główne cele, jakie chcą osiągnąć autorzy projektu noweli prawa bankowego. Posłowie mają się nim zająć na trwającym właśnie posiedzeniu Sejmu.

Spory intertemporalne

Trybunał Konstytucyjny w kwietniu tego roku uznał przepisy o BTE za niezgodne z ustawą zasadniczą (sygn. akt P 45/12). Zdecydował, że wyrok ten wejdzie w życie dopiero 1 sierpnia 2016 r. Wszystko wskazuje na to, że banki będą musiały pożegnać się z przywilejami sporo wcześniej – za sprawą projektu nowelizacji prawa bankowego, który najprawdopodobniej zostanie uchwalony przez Sejm już w piątek. Przewiduje on m.in. uchylenie przepisów o BTE. Podczas prac w komisji zapadła decyzja, że nowela wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw, podczas gdy w jednej z poprzednich wersji projektu przewidywano, iż banki będą miały prawo wystawiać BTE aż do 1 sierpnia 2016 r.

Plany przyśpieszenia skrytykował Związek Banków Polskich. W opinii przesłanej do Sejmu przekonuje, że TK, odraczając utratę mocy obowiązującej przepisów o BTE, „miał na celu ochronę określonych wartości, które byłyby zagrożone w przypadku szybszej utraty mocy obowiązującej”. ZBP nie wyjaśnia, o jakie wartości w tym przypadku konkretnie chodzi. Przytacza za to orzecznictwo Sądu Najwyższego, który doszedł do wniosku, iż kompetencja TK do odroczenia terminu utraty mocy obowiązującej przepisu niezgodnego z konstytucją zapobiega wtórnej niekonstytucyjności. Jak tłumaczył SN, chodzi tutaj o sytuację, gdy natychmiastowe usunięcie z systemu prawa przepisu groziłoby poważniejszym naruszeniem niż dalsze utrzymywanie go w systemie prawnym (uchwała SN z 16 października 2014 r., sygn. akt III CZP 67/14).

Powołując się na powyższe, ZBP ostrzegł posłów, że decyzja o szybszym wykreśleniu z porządku prawnego przepisów o BTE będzie nie tylko podważeniem kompetencji trybunału, lecz także grozić będzie zjawiskiem wtórnej niekonstytucyjności.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane