"Ten instrument zapewniał bankom niezwykle skuteczne egzekwowanie swoich należności. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego może wywołać perturbacje dla banków, które będą się musiały przystosować do nowej sytuacji" - ocenił Kozłowski. "Parlament będzie musiał się zastanowić, jakie rozwiązania wypracować w miejsce bankowego tytułu egzekucyjnego - dodał.
Przyznał, że była to "pewna forma uprzywilejowania instytucji finansowych, która z drugiej strony stabilizowała ich funkcjonowanie i działalność".
W jego ocenie konieczne jest wypracowanie systemu, który zrównoważy interesy obu stron - klientów i banków, a jednocześnie zapobiegnie zablokowaniu sądów przez zalanie ich sprawami związanymi z roszczeniami strony bankowej. "Zasadne staje się stworzenie jakiegoś odrębnego trybu" - dodał.
W ocenie Kozłowskiego już Sejm obecnej kadencji powinien przeanalizować możliwości zmian przepisów, a kolejny parlament i rząd wybrać optymalny wariant i wprowadzić w życie, ponieważ zakreślony przez TK termin - sierpień 2016 r. - nie jest odległy.
Obecnie klient banku, który chce wziąć kredyt, podpisuje dobrowolne poddanie się bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, który ma zabezpieczyć bank w razie braku spłaty zobowiązań. Takie oświadczenie ułatwia bankowi uzyskanie od sądu takiego tytułu egzekucyjnego - nie trzeba w sądzie prowadzić postępowania rozpoznawczego. Sąd otrzymując z banku wniosek nie bada go merytorycznie, a jedynie formalnie - i ma na to trzy dni.
TK uznał, że w takiej sytuacji pozycja klienta jest bardzo słaba, bo klient jest zmuszony do podpisania zgody na egzekucję, a przepisy nawet nie nakazują bankowi powiadamiania klienta, że wystąpiono do sądu o taki tytuł egzekucyjny i klient może się bronić dopiero wtedy, gdy jest prowadzona egzekucja.
Sędziowie przypomnieli w uzasadnieniu, że wyeliminowanie takiej formy zabezpieczenia spłaty kredytów nie grozi katastrofą dla banków, bo są instrumenty równie skuteczne i też wygodne - np. weksle. Banki wskazywały, że bez tytułu będą korzystały z innej formy zabezpieczenia kredytu np. w formie aktu notarialnego.