statystyki

Nie zabierajcie nam gotówki: Karta płatnicza nie daje poczucia bezpieczeństwa

autor: Rafał Drzewiecki08.08.2014, 06:32; Aktualizacja: 08.08.2014, 09:00
Pieniądze

Gotówka jest środkiem przeciwbólowym i antydepresantem?źródło: ShutterStock

Jest środkiem przeciwbólowym i antydepresantem. Wzmacnia samoocenę i poczucie bezpieczeństwa. Powstrzymuje przed rozrzutnością. Żadna karta czy płatnicza aplikacja w smartfonie nie zastąpi zbawiennego dla naszej psychiki szelestu banknotów i brzęku monet

Mały eksperyment – proszę wyobrazić sobie skarb. Tu i teraz. Jaki obraz pojawił się w myślach? Czy jest to karta kredytowa, plastikowy kartonik z dożywotnim terminem ważności o nieograniczonym limicie pieniędzy do wydania? A może monitor komputera z wyświetloną internetową stroną banku, gdzie w pozycji stan konta widnieje obłędna wielocyfrowa suma? Nie, na hasło skarb wyobraźnia zdecydowanej większości z nas generuje obraz niczym z jaskini rozbójników z „Baśni tysiąca i jednej nocy” – kosztowności wysypujących się ze skrzyń czy – w nowszej wersji – stosu złotych sztabek albo ustawionych po sufit plików banknotów. Nasz mózg automatycznie, poza naszą świadomością, łączy bogactwo z finansową wartością fizycznie istniejących przedmiotów. A przecież z racjonalnego punktu widzenia każda góra monet, diamentów czy złota w końcu się wyczerpie, zaś nielimitowana karta daje nieograniczone możliwości pomnażania majątku. Dlaczego więc karta czy, szerzej, wirtualny pieniądz nie stały się podświadomą wizualizacją skarbu w czasach oszalałego konsumpcjonizmu, agresywnej reklamy elektronicznych form płatności czy wszechobecnej kampanii korporacji i państw namawiających do przejścia na transakcje bezgotówkowe? Zwłaszcza że trudno tym rozwiązaniom odmówić ekonomicznej zasadności i niewątpliwych oszczędności.

– Musi jeszcze minąć nie 30 czy 40 lat, ale 300 albo 400, by pieniądz elektroniczny przejął naszą podświadomą wizualizację bogactwa. Pieniądz w formie fizycznej, gotówka, ma bowiem znaczenie nie tylko jako środek płatniczy, narzędzie służące do wymiany handlowej czy miernik wartości. Przede wszystkim stał się silnie nacechowanym emocjami symbolem wielu pozaekonomicznych znaczeń – zauważa dr Agata Gąsiorowska z Katedry Psychologii Ekonomicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

Co więcej, wartość psychologiczna czy emocjonalna pieniądza znacznie przekracza jego wartość ekonomiczną. Ludzie – tłumaczy psycholog z SWPS w swojej najnowszej książce „Psychologiczne znaczenie pieniędzy. Dlaczego pieniądze wywołują koncentrację na sobie?” – przypisują pieniądzom moc zdobywania akceptacji społecznej, prestiżu, bezpieczeństwa, wolności, miłości czy satysfakcji osobistej. Pieniądze mają dla nas wartość symboliczną i przede wszystkim społeczną, wpływając na motywację, dobrostan i stosunki z innymi.

– Nawet w Stanach Zjednoczonych, kraju dominującym w obrocie bezgotówkowym, gdzie bez karty nie można wypożyczyć auta czy wynająć pokoju, społeczeństwo nie chce już w takie rozwiązania głębiej wchodzić. Chęć posiadania gotówki jest tak silna, że obok obrotu bezgotówkowego funkcjonuje tam największa na świecie sieć bankomatów – zauważa dr Gąsiorowska.

Podobnie Szwecja, która kilka lat temu ogłosiła, że stanie się pierwszym na świecie krajem, który wyeliminuje z gospodarki gotówkę, teraz po cichu się z tego wycofuje. W szaleńczym pędzie ku kartowej cywilizacji wyrugowano monety z komunikacji miejskiej, toalet, a nawet wprowadzono karne opłaty za transakcje gotówką w hotelach. W kampanię propagującą bezgotówkowy obrót zaangażowano celebrytów, np. w nowym muzeum zespołu Abba w Sztokholmie bilety można kupić tylko płacąc kartą. Wszystko na nic, bo opór społeczny jest zbyt mocny.

W Wielkiej Brytanii w ręce przeciwników wirtualnego pieniądza wpadły trudne do podważenia argumenty z badania na zlecenie Alliance & Leicester Commercial Bank, z których wynikało, że po likwidacji gotówki zbankrutuje co dziesiąta firma, w której się nią obraca codziennie. Co piąta taka firma popadłaby w katastrofalne kłopoty, jak oceniali sami badani.

Silny i samodzielny


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane