Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw, podała Kancelaria Prezydent w komunikacie. Nowela dostosowuje polskie prawa do wymogów unijnych.

"Podstawowym celem przedłożonej nowelizacji jest wprowadzenie do ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. Nr 199, poz. 1175, z późn. zm.) unormowań w zakresie wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego oraz tworzenia, organizacji i działalności instytucji pieniądza elektronicznego, a także nadzoru nad tymi instytucjami. Ustawa ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej poprzez pełne wdrożenie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/110/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje pieniądza elektronicznego oraz nadzoru ostrożnościowego nad ich działalnością, zmieniającej dyrektywy 2005/60/WE i 2006/48/WE oraz uchylającej dyrektywę 2000/46/WE (Dz. U. L 267 z 10.10.2009, str. 7-17)" - czytamy w komunikacie.

Zasadniczym celem tej dyrektywy jest usunięcie barier wejścia zainteresowanym podmiotom na rynek pieniądza elektronicznego oraz ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, tak aby zapewnione zostały równe warunki konkurencji dla wszystkich dostawców usług płatniczych, tłumaczy Kancelaria.

"Ponieważ dyrektywa 2009/110/WE została częściowo implementowana w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych i w ustawie z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1232) nowelizując ustawę o usługach płatniczych uchylono ustawę o elektronicznych instrumentach płatniczych, zawierając tym samym w jednym akcie prawnym przepisy dotyczące wydawania i rozliczania pieniądza elektronicznego, a także wydawania instrumentu płatniczego oraz usług z tym związanych" - czytamy dalej.

Z uwagi na konieczność w treści przepisów krajowych norm dyrektywy 2009/110/WE wprowadzono również zmiany do ustaw z zakresu prawa podatkowego, prawa bankowego, prawa rynku finansowego, a także prawa karnego i gospodarczego.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących wydawania przez krajowe instytucje płatnicze pieniądza elektronicznego w ograniczonym zakresie, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, podano także w materiale.