Dla przykładu jeszcze w czerwcu aż 8 banków oferowało marże poniżej 1,2%. Obecnie dostępne są tylko 3 takie oferty. Poza tym zupełnie zniknęły już takie z marżą wynoszącą 1% lub poniżej.
W przypadku kredytów w euro w minionym miesiącu marże się nie zmieniły. Będzie jednak jeszcze trudniej o taki kredyt. BZ WBK, którzy oferuje najniższą marżę, podwyższył we wrześniu wysokość wymaganego dochodu.
Obecnie bank ten udziela kredytów w euro tylko jeśli dochód rodziny wynosi nie mniej niż 15 000 zł. W przypadku jednego wnioskodawcy dochód musi wynieść przynajmniej 10 000 zł.
Dobrą informacją jest natomiast to, że wrześniowe raty kredytów walutowych nie były zbyt wysokie dzięki stosunkowo niskiemu kursowi franka i euro. Spadają również raty kredytów w złotych. Tu przyczyną jest obniżanie się stawki WIBOR w oczekiwaniu na obniżki stóp NBP.
Co istotne w kolejnych miesiącach raty kredytów w złotych mogą dalej spadać. Oczekuje się bowiem, że w połowie przyszłego roku stopy procentowe w naszym kraju będą o 1 pkt. proc. niższe niż obecnie.
źródło: Polski Rynek Nieruchomości - raport Szybko.pl, Expander i Metrohouse