We wrześniu banki wprowadzały zarówno podwyżki jak i obniżki marż. W ich wyniku przeciętna marża nieznacznie spadła – z 1,45% do 1,39%. Osoby zainteresowane zaciągnięcie kredytu nie mają jednak powodów do zadowolenia. Obecnie na rynku jest bowiem niewiele ofert z niską marżą.
Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN / Media

Dla przykładu jeszcze w czerwcu aż 8 banków oferowało marże poniżej 1,2%. Obecnie dostępne są tylko 3 takie oferty. Poza tym zupełnie zniknęły już takie z marżą wynoszącą 1% lub poniżej.

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w EUR / Media

W przypadku kredytów w euro w minionym miesiącu marże się nie zmieniły. Będzie jednak jeszcze trudniej o taki kredyt. BZ WBK, którzy oferuje najniższą marżę, podwyższył we wrześniu wysokość wymaganego dochodu.

Marże kredytów hipotecznych / Media

Obecnie bank ten udziela kredytów w euro tylko jeśli dochód rodziny wynosi nie mniej niż 15 000 zł. W przypadku jednego wnioskodawcy dochód musi wynieść przynajmniej 10 000 zł.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych / Media

Dobrą informacją jest natomiast to, że wrześniowe raty kredytów walutowych nie były zbyt wysokie dzięki stosunkowo niskiemu kursowi franka i euro. Spadają również raty kredytów w złotych. Tu przyczyną jest obniżanie się stawki WIBOR w oczekiwaniu na obniżki stóp NBP.

Przeciętna zdolność kredytowa / Media

Co istotne w kolejnych miesiącach raty kredytów w złotych mogą dalej spadać. Oczekuje się bowiem, że w połowie przyszłego roku stopy procentowe w naszym kraju będą o 1 pkt. proc. niższe niż obecnie.

źródło: Polski Rynek Nieruchomości - raport Szybko.pl, Expander i Metrohouse

Jarosław Sadowski, Expander Advisors Sp. z o.o.