Idea TFI zawiesiła odkupywanie jednostek uczestnictwa funduszu Idea Premium SFIO na dwa tygodnie, począwszy od 16 lipca - podała Idea TFI w komunikacie. Zdaniem analityków fundusz chce zatrzymać klientów, którzy masowo wycofywali pieniądze z Idei TFI.

Zgodnie z art. 89 ust. 4 pkt. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych fundusz może zawiesić odkupywanie jednostek uczestnictwa na dwa tygodnie, jeżeli w okresie ostatnich dwóch tygodni suma wartości odkupionych przez fundusz jednostek uczestnictwa oraz jednostek, których odkupienia zażądano, stanowi kwotę przekraczającą 10 proc. wartości aktywów funduszu.

Zdaniem analityka rynków finansowych Marka Zubera Idea TFI stara się zatrzymać w ten sposób swoich klientów, gdyż w ostatnich miesiącach kłopoty miało kilka spółek związanych z funduszem. Dodał, że Idea TFI miała obligacje grupy DSS, która ogłosiła upadłość.

TFI ma dwa tygodnie, żeby uspokoić swoich klientów

"Idea TFI ma teraz dwa tygodnie, żeby uspokoić swoich klientów i ich zatrzymać - pokazać im, że najgorsze już minęło i że nie ma już takich inwestycji, które mogą prowadzić do strat" - powiedział PAP w poniedziałek Zuber.

Dodał, że to będą bardzo ważne dwa tygodnie, a Idei TFI chodzi o to, żeby zahamować odpływ klientów i umarzanie jednostek funduszu.

Zdaniem analityka Open Finance Romana Przasnyskiego zawieszenie odkupywania jednostek uczestnictwa przez fundusz inwestycyjny występuje w wyjątkowych przypadkach, zawsze z bardzo istotnych powodów.

"Z komunikatu Idea TFI wynika, że w przypadku funduszu Idea Premium SFIO wystąpiła przewidziana prawem okoliczność, czyli w okresie ostatnich dwóch tygodni suma wartości odkupionych przez fundusz jednostek przekroczyła 10 proc. wartości aktywów funduszu" - powiedział.

"Czyli mówiąc wprost, klienci masowo wycofywali pieniądze powierzone funduszowi. W takim przypadku fundusz ma prawo wstrzymać na okres maksimum dwóch tygodni dalszy wykup jednostek, gdyż dalsza ucieczka klientów zmusiłaby fundusz do wyprzedaży posiadanych aktywów, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na wartość posiadanych w portfelu papierów" - powiedział PAP Przasnyski.

Idea TFI wyjaśnia, że chodzi o obligacje korporacyjne, których płynność jest niezbyt duża - dodał analityk. "Konieczność sprzedaży większych pakietów jest więc trudna i grozi załamaniem ich notowań. A to byłoby niekorzystne nie tylko dla funduszu i jego klientów, ale także mogłoby spowodować perturbacje na rynku obligacji korporacyjnych" - podkreślił Przasnyski.

Dodał, że podobne sytuacje zdarzały się już wcześniej w kilku funduszach.

Fundusz Idea Premium miał w swym portfelu m.in. obligacje PBG i Polimeksu - a więc firmy znajdującej się w upadłości (PBG), a także firmy występującej do wierzycieli o prolongatę spłaty zobowiązań, także z tytułu obligacji (Polimex). W portfelu funduszu znajdowały się też papiery innych spółek branży budowlanej i deweloperskiej, które na fali kłopotów tych branż nie cieszą się powodzeniem wśród inwestorów - wyjaśnił analityk.

"Prawdopodobnie to właśnie taki skład portfela skłonił posiadaczy jego jednostek do ich wyprzedaży, czego konsekwencją jest decyzja funduszu o wstrzymaniu wykupu jednostek funduszu Idea Premium" - wyjaśnił Przasnyski.

Idea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA jest licencjonowaną instytucją finansową, której celem jest tworzenie i zarządzanie funduszami inwestycyjnymi. W ofercie Towarzystwa znajduje się pięć otwartych funduszy inwestycyjnych: fundusze rynku pieniężnego, fundusz instrumentów dłużnych, akcyjny oraz fundusz stabilnego wzrostu - podaje fundusz na swojej stronie internetowej.

Towarzystwo powstało w październiku 1999 r. jako pierwsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych z całkowicie polskim kapitałem, pod nazwą Górnośląskie Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA. W styczniu 2007 r. zmieniło nazwę na Idea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA.

Aktywa Idea TFI wyniosły na koniec kwietnia br. 3,46 mld zł. Po pierwszym kwartale 2012 r. Idea TFI miała ponad 3,78 mld zł aktywów.