statystyki

Ubezpieczenia też liczą na wsparcie

autor: Marek Chądzyński11.05.2020, 09:10; Aktualizacja: 11.05.2020, 09:17
Bez pomocy polskie firmy będą miały słabszą pozycję konkurencyjną

Bez pomocy polskie firmy będą miały słabszą pozycję konkurencyjnąźródło: ShutterStock

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad systemem rządowych gwarancji dla kredytu kupieckiego. Bez niego towarzystwa będą musiały ograniczyć skalę ubezpieczanego obrotu między firmami.

Rozwiązanie, które resort opracowuje wspólnie z grupą Polskiego Funduszu Rozwoju, miałoby umożliwić wypłacanie z budżetu odszkodowań firmom, które nie dostały zapłaty od swoich kontrahentów, a które wcześniej ubezpieczyły taką należność. Jest wzorowane na systemach niemieckim i francuskim.

Niemcy, którzy jako pierwsi objęli kredyt kupiecki rządowym wsparciem, przeznaczają na ten cel w tym roku 30 mld euro. Umowa zawarta między niemieckim rządem a firmami ubezpieczeniowymi zakłada, że rząd federalny będzie partycypował w 90 proc. w szkodach, których wartość nie przekroczy 5 mld euro. Powyżej tego pułapu pokrywa całość strat. W zamian ubezpieczyciele przekazują rządowi federalnemu 65 proc. dochodu ze składek od sprzedanych polis. I zobowiązują się do prowadzenia oceny ryzyka w taki sposób, aby nie ograniczać ubezpieczenia tych przedsiębiorstw, których problemy finansowe spowodowała pandemia. Umowa dotyczy zarówno kontraktów krajowych, jak i zagranicznych.

MR nie ujawnia szczegółów, podaje, że nadal trwają ustalenia wewnątrz resortu, ale przyznaje, że pomysł z Niemiec to punkt wyjścia. Państwo w ten sposób weszłoby w rolę reasekuratora, czyli podmiotu przejmującego ryzyko od zakładu ubezpieczeń.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane