statystyki

Ubezpieczenia też liczą na wsparcie

autor: Marek Chądzyński11.05.2020, 09:10; Aktualizacja: 11.05.2020, 09:17
Bez pomocy polskie firmy będą miały słabszą pozycję konkurencyjną

Bez pomocy polskie firmy będą miały słabszą pozycję konkurencyjnąźródło: ShutterStock

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad systemem rządowych gwarancji dla kredytu kupieckiego. Bez niego towarzystwa będą musiały ograniczyć skalę ubezpieczanego obrotu między firmami.

Rozwiązanie, które resort opracowuje wspólnie z grupą Polskiego Funduszu Rozwoju, miałoby umożliwić wypłacanie z budżetu odszkodowań firmom, które nie dostały zapłaty od swoich kontrahentów, a które wcześniej ubezpieczyły taką należność. Jest wzorowane na systemach niemieckim i francuskim.

Niemcy, którzy jako pierwsi objęli kredyt kupiecki rządowym wsparciem, przeznaczają na ten cel w tym roku 30 mld euro. Umowa zawarta między niemieckim rządem a firmami ubezpieczeniowymi zakłada, że rząd federalny będzie partycypował w 90 proc. w szkodach, których wartość nie przekroczy 5 mld euro. Powyżej tego pułapu pokrywa całość strat. W zamian ubezpieczyciele przekazują rządowi federalnemu 65 proc. dochodu ze składek od sprzedanych polis. I zobowiązują się do prowadzenia oceny ryzyka w taki sposób, aby nie ograniczać ubezpieczenia tych przedsiębiorstw, których problemy finansowe spowodowała pandemia. Umowa dotyczy zarówno kontraktów krajowych, jak i zagranicznych.

MR nie ujawnia szczegółów, podaje, że nadal trwają ustalenia wewnątrz resortu, ale przyznaje, że pomysł z Niemiec to punkt wyjścia. Państwo w ten sposób weszłoby w rolę reasekuratora, czyli podmiotu przejmującego ryzyko od zakładu ubezpieczeń.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane