statystyki

Wartość odroczonych rat kredytów to ponad 42 mld zł. Tyle zostało w kieszeniach klientów [WYWIAD]

autor: Łukasz Wilkowicz22.04.2020, 08:15; Aktualizacja: 22.04.2020, 08:15
Złożono ponad 700 tys. wniosków osób fizycznych i firm w sprawie przesunięcia rat. Przypadków odmowy było niewiele – klienci zgłosili w sumie niecałe 3 tys. reklamacji w tej sprawie.

Złożono ponad 700 tys. wniosków osób fizycznych i firm w sprawie przesunięcia rat. Przypadków odmowy było niewiele – klienci zgłosili w sumie niecałe 3 tys. reklamacji w tej sprawie.źródło: ShutterStock

- Wnioski o przesunięcie spłaty kredytu złożyło ponad 700 tys. osób fizycznych i firm - mówi w rozmowie z DGP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Zaraz po tym, jak Związek Banków Polskich ogłosił rekomendacje w sprawie zawieszenia spłat kredytów i banki je wprowadziły, pojawiły się zastrzeżenia, że to rozwiązanie nie jest dla klientów bezkosztowe. Czy nie dało się tego zorganizować w taki sposób, żeby klienci nie mieli poczucia, że nawet taką trudną sytuację banki wykorzystują, by na nich zarabiać?

W pytaniu postawiona jest krzywdząca teza, a prawda jest inna. Problem polega na tym, że zamrożeniu, ze względów epidemicznych, uległa część życia gospodarczego i społecznego. Istotą naszego rozwiązania było danie pewnego oddechu osobom i firmom dotkniętym skutkami pandemii oraz ochrona zdrowia naszych klientów i miejsc pracy.

Zdrowie? Wiele osób straciło całość dochodów.

Aspektów jest wiele. Początkowo najistotniejsze było to, by klienci nie musieli wychodzić z domów, żeby załatwiać różne sprawy. Już wcześniej jako sektor musieliśmy zapewnić ciągłość działania systemu finansowego. Musieliśmy się przeorganizować, zanim ogłosiliśmy naszą deklarację. Polegało to na zbudowaniu alternatywnych zespołów ludzi na wypadek, gdyby trzeba było zamykać oddziały. Zamknięcie szkół, przedszkoli i konieczność zapewnienia opieki nad dziećmi wpłynęły również na organizację pracy w bankach, oczywiście również zaplecza technologicznego.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane